Několik statistik ukazuje, že v dnešní době cestují holky samy více než kluci. Ačkoli se může zdát, že to můžeme mít v mnoha ohledech na cestách těžší, nemusí tomu tak být. Co očekávat a na co se připravit, když jedeš do světa úplně sama, bez kamarádů, rodiny či přítele?

1. Neplánuj, ale improvizuj

Před tím, než pojedeš, zjisti si všechno nejnutnější – od zvyků, dress-code, počasí a dopravy po internet v telefonu nebo platbu v hotovosti. Není na škodu si zabookovat předem ubytování, pokud jsi ale jako já a máš ráda volnost v rozhodování, udělej to jen na prvních pár dní. Co kdyby si totiž potkala super partu lidí, ke kterým by ses chtěla připojit? Udělej si taky plán, co (ne)chceš vidět a zažít, ale započítej do svého itineráře i nějakých pár dní na spontánní výlety a aktivity.

2. Postav se svému strachu

Bojíš se mluvit cizím jazykem nebo se máš strach z oslovování cizích lidí? Tohle jsou přesně momenty, které tě donutí překonávat různé bariéry, které si často vytváříme jen ve svých hlavách. Když se těmhle věcem postavíš tváří v tvář, zjistíš že ty obavy byly naprosto zbytečné.

Společnost vám vždycky bude dělat přinejmenším váš batoh.

3. (U)žít sama se sebou

Já jsem člověk, který je velmi společenský a být sama se bojím. Proto, když jsem rozhodla vyjet na svůj tříměsíční výlet skrz Střední Ameriku úplně sama, byla jsem z toho zděšená. Nejúžasnější ale bylo zjištění, že být sama se sebou je vlastně bezva. Mě osobně cesty na vlastní pěst naučily užívat si čas, který mám sama pro sebe. Ať už chci cvičit, číst nebo chodit po horách, mít rozhodnutí ve vlastních rukách je občas prostě nedocenitelné. Navíc, člověk po cestě vždycky potká tolik lidí, že si nakonec přeje mít chvilku pro sebe. Což na hostelech dost často ani nejde.

4. Nebuď zbytečně vyzývavá.

Já vždycky říkám, že hlavní důvod, proč se mi na mých cestách stopem nic nestalo bylo to, že jsem nevypadala moc přitažlivě.  Moc se nemalovat a nevonět. Trochu to přeháním, ale tak nějak jsem se tímhle řídila. Do velké míry to samozřejmě platí i pro nestopařky. Žádné krátké sukně, odvážné výstřihy nebo příliš výrazný make-up. Místo toho velké volné kalhoty, brýle, rozcuchaný drdol. Pokud se zrovna neživíš Instagramem, tak nadměrná vyzývavá pozornost je spíš na škodu. Nejideálnější je, co nejvíc se podobat místním a jejich zvykům. Dražší náušnice, řetízky a hodinky nech určitě doma.

Trapas? Ten se vám nestane - nikdo vás totiž nezná.

5. Šestý smysl nebo-li intuice

Věřím, že my holky máme tenhle vnitřní pocit velmi vyvinutý. Snažme se mu tedy naslouchat. Ať už se jedná o jídlo, které zvláštně voní, člověka, s kterým se zapovídáš na ulici a zve tě k sobě domů, nebo o to, jestli někam vyrazit nebo odpočívat. Intuice (podle mě a mých zkušeností) nelže a dá se podle ní v různých situacích velmi dobře rozhodnout. Cestování sama tě taky naučí s tímhle vnitřním hlasem víc pracovat a spoléhat se sama na sebe.

Doporučený příspěvek

Digitální nomád Adam Marčan sdílí, jak prožít život na cestách

Adam Marčan, narozen v Beskydech, je digitální nomád a cestuje již několik let po celém světě. Na cestách potkal i svou přítelkyni Aleks ... Pokračovat ve čtení

6. Propoj se s ostatními

Pokud cestuješ sama, jen protože ostatní nemůžou nebo nemají čas, existuje spousta cestovatelských platforem, kde najdeš tisíce lidí, kteří se k tobě na tvých cestách rádi připojí nebo ti alespoň ukážou oblíbená místa a poradí ti. Facebook, Couchsurfing i Instagram. Dnešní svět je až neuvěřitelně propojený a cestovatelé pomáhají jiným cestovatelům, i když se třeba nikdy neviděli. Například mě takto hostil několik dní kurdský kamarád mé české kamarádky v tureckém Mardínu, kterého jsem nikdy předtím neviděla.

7. Seznamovací místa

Pokud cestuješ sama, doporučuju místo Airbnb a hotelů zvolit spíš hostel, kde poznáš další solo cestovatele. Pozor, ne každý hostel je social-friendly. Pokud se chceš seznámit, určitě se pozorně dívej na reviews jednotlivých hostelů. Některé jsou klidnější, jiné naopak pořádají pravidelně různé akce jako kurzy vaření nebo Pub Crawl (putování po různých podnicích pozn.red.). Podívej se taky po různých Free Walking Tours, které jsou téměř v každém městě. Zkus mrknout i na Couchsurfing eventy v daném místě.

Při solo cestování vás nemá kdo fotit - ale s tím si taky snadno poradíte.

8. Po setmění nebuď sama

Na cestách se vždy snažím mít před setměním zajištěné ubytovaní. V některých destinacích se nedoporučuje po setmění ani cestovat autobusem nebo autem. Pokud se jinak nedá, zkus alespoň nebýt sama. Místo chůze pěšky, zvol raději Uber než taxi. A nezapomeň na pepřák, jen pro jistotu.

9. YesLady

Buď všemu otevřená a říkej ano. Cestování s sebou přináší bláznivé situace, do kterých by ses pravděpodobně v běžném životě nedostala a častokrát z těch nejhorších a nejšílenějších nápadů vznikají ty nejlepší vzpomínky. Navíc, na cestách se můžeš objevit na místech, kam se už nikdy nemusíš vrátit, takže v případě nějakého trapasu tě nikdo už neuvidí. Pozor! Neříkej ale yes na každý drink či alkoholový nápoj. Opít se v cizí zemi s lidmi, které znáš krátce může být riskantní.

10. Zůstaň v kontaktu

Není nutné se hlásit po každém jídle, ani každý den, ale je důležité, aby tvoji nejbližší věděli alespoň zhruba tvůj itinerář. Je to pro jejich klid a pro tvoje bezpečí.

Zůstaň otevřená, informovaná, sebejistá a hlavně svá! Nezapomeň, pokud nejde o život, jde o h***o. ?

Podobné články

Cestování, Studium v zahraničí

Studium v Anglii za stávajících podmínek ...

V listopadu jsme vás informovali o možnosti rychlého předvánoční výletu, abyste v Anglii mohli studovat za stejných podmínek i po skončení přechodného období. Jak se ale ... Více

Cestování, Studium v zahraničí

Doba covidová na Maltě

Přesně v den, kdy se zavřely okresy – 1. března, jsem utekla za hranice. Neutekla jsem doslova, ale vyrazila jsem z Brna... Více

Cestování, Studium v zahraničí

Příběhy studentů: Na Erasmus i v době ...

Přes to, že se i cestování po vlastní zemi zdá momentálně jako sci-fi, vycestování do zahraničí je pořád možné. Důkazem... Více

Cestování, Volný čas

Z asistenta produkce v Mexiku k žití v ...

Michal Šodek byl jeden z posledních, kdo se skrz Work and Holiday víza stihl podívat v čase předpandemickém do Austrálie. Od studií... Více

To nejnovější z czech-us blogu

Netradiční studium a kvalitní praxe. To nabízí Whistler ...

Už se nechceš vracet do školy, která tě nebaví a ztrácet čas studiem oboru, který ti ... Více

Adri doporučuje: 5 nejlepších hiků v Banffu a okolí

V létě 2015 jsem poprvé přijela do Banffu. Nepolíbená horskou turistikou. Plánovala jsem ... Více

Petr o práci kuchaře v Dublinu

Už od mala jsem chtěl vycestovat někam do zahraničí, ať za kulturou, prací nebo jídlem. ... Více

Lucka o Austrálii: Neúspěch je pouze příležitost začít ...

Nebudu první ani poslední, pro koho byla Austrálie snem … Ten sen byl pochovat si koalu, což ... Více

Partneři