,,To už si ze mě děláte srandu ne? Vy už si názvy těch míst, kam jedete, vymýšlíte…Azory…Příště pojedete na Alíkovy ostrovy?“ ozvalo se z řad kamarádů po doposlechnutí našich plánů po mých státnicích. Tyhle ostrůvky uprostřed Atlantiku jsou ale skutečné, i když k pohádce nemají daleko. Vulkány, termální vířivky, útesy, jediná čajová plantáž v Evropě a v dálce vodotrysky velryb.

Atlantikem omývané souostroví patří k Portugalsku, ačkoliv se od něj nachází skoro jednu třetinu cesty do Ameriky. Azorské ostrovy v oblasti Makaronézie se skládají z devíti ostrovů, které se od sebe ale značně liší. Největší ostrov São Miguel má například skoro každý centimetr půdy zemědělsky využitý, na ostrově Pico se pěstuje víno a ostrov Terceira je místo plné kráterů a jezírek.

Jelikož má největší ostrov São Miguel na délku jen 95 km vystačí vám na návštěvu celého ostrova i pár dní. Za chvíli vám už ani nebude připadat divné, že když zadáte do GPS adresu dalšího místa, kam chcete vyrazit, napíše vám dojezd 10 min. Ač je ostrov malinký je na něm toho k vidění opravdu mnoho. V jednu chvíli se můžete koupat v termálních proudech v moři a za deset minut sedět na vrchu kráterového jezera a kochat se překrásným výhledem. Jelikož je ze všech devíti Azorských ostrovů São Miguel i nejosídlenější, budou kromě přírodních krás vaši cestu lemovat pole a kravičky. A to nejen zpovzdálí. Nejednou se vám stane, že uvíznete v koloně a skoro tunová kráva bude před vámi i za vámi.

Termální jezera uprostřed pohádkového parku.

První vaše kroky dost pravděpodobně zamíří do města Ponta Delgada, kde je i malinké letiště. V Pontě se projdete nádhernými uličkami vyskládanými bílými a černými dlaždicemi, kolem černobílých kostelů a skrz městské brány se třemi oblouky, kde se kdysi vstupovalo do vesnice. Z Ponty můžete vyrazit prozkoumávat ostrov po souši anebo vyrazit na moře pozorovat velryby. Ty jsou jedním z největších lákadel tohoto ostrova. Celoročně můžete na lodích pozorovat vorvaně, delfíny a sem tam i nějaké jiné druhy velryb. Vrcholem sezóny je pak duben, kdy začíná díky migracím období výskytu i jiných druhů velryb.

Doporučený příspěvek

Experience Canada!

November 2012 through November 2014. Two years that have changed everything. In those two years, Magdalena lived through things that many won’t exp... Pokračovat ve čtení

Jak to ale u turistické atrakce bývá, budou na vás blikat lákadla jedné turistické kanceláře vedle druhé, vybírejte proto, prosím, pečlivě (nejlépe společnost, kde třeba pracují mořští biologové – World Cetacean Alliance), aby vaše pozorování velryb nespočívalo jen v poskakování na přeplněné lodi s touhou dostat se co nejblíže k velrybám a získat nejlepší fotku na Instragram.

Jediná čajová plantáž v Evropě.

Z míst k navštívení stojí za zmínku Ponta da Ferraria, kde si můžete vychutnat koupačku v oceánu za přítomnosti teplých proudů, které se zde střídavě během dne vyskytují (můžete sledovat v aplikaci Ferraria), překrásné tektonické jezero Lagoa Azul, či jediná čajová plantáž v Evropě Chá Gorreana (nejlepší čaj, fakt!). Pokud zabloudíte i do vesničky Furnas, navštivte místní termální jezera a vířivky, která se nacházejí uprostřed pohádkového parku.

Dopřát si samozřejmě můžete i spoustu lahůdek. Ať už je to maso speciálně připravované tradičním způsobem v jámách v zemi, které jsou rozpálené geotermální aktivitou, či mořské speciality. Neopomeňte ani sladké deserty jako pastéis de nata či queijadas de sintra.

O ostatních ostrovech vám (zatím) nemohu povědět z vlastní zkušenosti více, ale takovým malým tipem na závěr je to, že pokud si koupíte letenku z Portugalska, tak prý díky vnitrostátní politice azorské aerolinie SATA Air Acores můžete zadarmo odletět na některý z dalších ostrovů, pokud jste přiletěli z Portugalska či Madeiry!

Podobné články

Cestování

Na Erasmus do Norska se vydal na kole, teď pojede...

Nejspíše o něm skoro nikdo z vás neslyšel. Nemá slavný Instagram, ani svůj blog a na Facebooku pár fotek. Přesto je... Více

Cestování

Proč by všechny Erasmy měly vést do Walesu

Minulý semestr jsem se rozhodla svůj život i studium žurnalistiky přesunout do Velké Británie. Tři měsíce jsem strávila v přístavním městečku... Více

Cestování

Jak se nezbláznit z karantény: Tipy na knihy, se...

Přes nepříjemnou situaci, které teď všichni společně čelíme, máme na chvíli čas se zastavit. A zamyslet. Třeba nad tím, jak... Více

Cestování

Před každodenním stereotypem unikla na ostrov

Sabina Hendrichová (25) pracovala na městském úřadě jako referent územního plánování. Práce na úřadě ji ale nenaplňovala. Potřebovala změnu. Stačilo... Více

To nejnovější z czech-us blogu

Kanada a Koronavirus, jak to je a asi bude …

Vzhledem k aktuální, trošku vypjaté situaci, jsme se rozhodli napsat krátké vyjádření za... Více

Koronavirus a studium v UK od září 2020

V souvislosti s nově nastalou situací ve světě jsme pro vás sepsali odpovědi na 5... Více

Jak se to stane, že kluk z Děčína žije svůj životní sen...

Nějak se musí začít. Já začal cestovat tak, že jsem se v prváku na vejšce přihlásil na... Více

Jak se Czech-us stal mojí továrnou na sny

Pomocí Sabin-Feldmana testu se zjišťuje toxoplazmóza u koček. Není proto asi náhoda, že... Více

Partneři