,,To už si ze mě děláte srandu ne? Vy už si názvy těch míst, kam jedete, vymýšlíte…Azory…Příště pojedete na Alíkovy ostrovy?“ ozvalo se z řad kamarádů po doposlechnutí našich plánů po mých státnicích. Tyhle ostrůvky uprostřed Atlantiku jsou ale skutečné, i když k pohádce nemají daleko. Vulkány, termální vířivky, útesy, jediná čajová plantáž v Evropě a v dálce vodotrysky velryb.

Atlantikem omývané souostroví patří k Portugalsku, ačkoliv se od něj nachází skoro jednu třetinu cesty do Ameriky. Azorské ostrovy v oblasti Makaronézie se skládají z devíti ostrovů, které se od sebe ale značně liší. Největší ostrov São Miguel má například skoro každý centimetr půdy zemědělsky využitý, na ostrově Pico se pěstuje víno a ostrov Terceira je místo plné kráterů a jezírek.

Jelikož má největší ostrov São Miguel na délku jen 95 km vystačí vám na návštěvu celého ostrova i pár dní. Za chvíli vám už ani nebude připadat divné, že když zadáte do GPS adresu dalšího místa, kam chcete vyrazit, napíše vám dojezd 10 min. Ač je ostrov malinký je na něm toho k vidění opravdu mnoho. V jednu chvíli se můžete koupat v termálních proudech v moři a za deset minut sedět na vrchu kráterového jezera a kochat se překrásným výhledem. Jelikož je ze všech devíti Azorských ostrovů São Miguel i nejosídlenější, budou kromě přírodních krás vaši cestu lemovat pole a kravičky. A to nejen zpovzdálí. Nejednou se vám stane, že uvíznete v koloně a skoro tunová kráva bude před vámi i za vámi.

Termální jezera uprostřed pohádkového parku.

První vaše kroky dost pravděpodobně zamíří do města Ponta Delgada, kde je i malinké letiště. V Pontě se projdete nádhernými uličkami vyskládanými bílými a černými dlaždicemi, kolem černobílých kostelů a skrz městské brány se třemi oblouky, kde se kdysi vstupovalo do vesnice. Z Ponty můžete vyrazit prozkoumávat ostrov po souši anebo vyrazit na moře pozorovat velryby. Ty jsou jedním z největších lákadel tohoto ostrova. Celoročně můžete na lodích pozorovat vorvaně, delfíny a sem tam i nějaké jiné druhy velryb. Vrcholem sezóny je pak duben, kdy začíná díky migracím období výskytu i jiných druhů velryb.

Doporučený příspěvek

Jirka a továrna na čokoládu v Kolumbii

Jirka je dobrodruh a podnikatel v jednom. V exotické Kolumbii viděl potenciál tam, kde ho ostatní přehlíželi. Začal se zajímat ne ... Pokračovat ve čtení

Jak to ale u turistické atrakce bývá, budou na vás blikat lákadla jedné turistické kanceláře vedle druhé, vybírejte proto, prosím, pečlivě (nejlépe společnost, kde třeba pracují mořští biologové – World Cetacean Alliance), aby vaše pozorování velryb nespočívalo jen v poskakování na přeplněné lodi s touhou dostat se co nejblíže k velrybám a získat nejlepší fotku na Instragram.

Jediná čajová plantáž v Evropě.

Z míst k navštívení stojí za zmínku Ponta da Ferraria, kde si můžete vychutnat koupačku v oceánu za přítomnosti teplých proudů, které se zde střídavě během dne vyskytují (můžete sledovat v aplikaci Ferraria), překrásné tektonické jezero Lagoa Azul, či jediná čajová plantáž v Evropě Chá Gorreana (nejlepší čaj, fakt!). Pokud zabloudíte i do vesničky Furnas, navštivte místní termální jezera a vířivky, která se nacházejí uprostřed pohádkového parku.

Dopřát si samozřejmě můžete i spoustu lahůdek. Ať už je to maso speciálně připravované tradičním způsobem v jámách v zemi, které jsou rozpálené geotermální aktivitou, či mořské speciality. Neopomeňte ani sladké deserty jako pastéis de nata či queijadas de sintra.

O ostatních ostrovech vám (zatím) nemohu povědět z vlastní zkušenosti více, ale takovým malým tipem na závěr je to, že pokud si koupíte letenku z Portugalska, tak prý díky vnitrostátní politice azorské aerolinie SATA Air Acores můžete zadarmo odletět na některý z dalších ostrovů, pokud jste přiletěli z Portugalska či Madeiry!

Podobné články

Cestování, Studium v zahraničí

Studium v Anglii za stávajících podmínek ...

V listopadu jsme vás informovali o možnosti rychlého předvánoční výletu, abyste v Anglii mohli studovat za stejných podmínek i po skončení přechodného období. Jak se ale ... Více

Cestování, Studium v zahraničí

Doba covidová na Maltě

Přesně v den, kdy se zavřely okresy – 1. března, jsem utekla za hranice. Neutekla jsem doslova, ale vyrazila jsem z Brna... Více

Cestování, Studium v zahraničí

Příběhy studentů: Na Erasmus i v době ...

Přes to, že se i cestování po vlastní zemi zdá momentálně jako sci-fi, vycestování do zahraničí je pořád možné. Důkazem... Více

Cestování, Volný čas

Z asistenta produkce v Mexiku k žití v ...

Michal Šodek byl jeden z posledních, kdo se skrz Work and Holiday víza stihl podívat v čase předpandemickém do Austrálie. Od studií... Více

To nejnovější z czech-us blogu

Hledá se Markeťák/Markeťačka (junior/medior)

Každý rok s námi vyjede za prací a za studiem asi 1500 lidí. Do USA, Kanady, Austrálie, ... Více

Hledá se koordinátor/ka programu Studium VŠ v zahraničí ...

Abychom v CZECH-US mohli plnit ještě více cestovatelských snů, potřebujeme k tomu lidi, ... Více

Tomáš o Austrálii: Papoušci na dosah ruky

Po 29 letech života v ČR jsem se rozhodl pro celkem radikální životní změnu. Není to nic ... Více

Leona o práci v zahraničí: Irsko vás prostě chytí za ...

Achjo, ty začátky jsou vždycky nejtěžší, co? Jako začít psát tenhle text… tak i začít ... Více

Partneři