. ESTA

Pokud cestujete mimo území USA po vašem End Date (=den, do kdy máte ve formuláři DS-2019 platná víza) potřebujete mít biometrický pas a zařídit si online ESTA (Electronic System for Travel Autorization). ESTA stojí 14 dolarů a platí u každého vstupu max.90 dní a celkově 2 roky.

ESTA se týká CZ a SK občanů – patříme pod Visa Waiver program, ve kterém je 36 zemí.

. booking

Objednáte přímo na webových stránkách společnosti (nejznámější společnosti jsou Carnival, Royal Caribbean, Norwegian) anebo přes cestovatelské portály jako expedia.com, cruise.com, cheaptickets.com. Pokud je vám méně než 21 let, musíte cestovat s osobou starší 21 let (u některých společností starší 25 let).

. doprava

Do přístavu, odkud loď vyplouvá, se můžete dopravit sami nebo využít nabídku lodní společnosti a zakoupit si transfer z letiště. Pokud využijete tuto možnost, zadáte ve vašem profilu při bookování plavby číslo letu a letiště, na které přilétáte a na letišti vás bude čekat průvodce v Baggage&Claim Area.

. naloďování

Podobně jako u leteckých společností, musíte udělat online check-in a vytisknout boarding pass a luggage tag. V přístavu odevzdáte zavazadla personálu. Pán, který kufry převezme, očekává spropitné. 1$ za kufr je ok, ale pokud mu nic nedáte, neshodí všechny kufry do moře. Zavazadla nezapomeňte označit jménem a číslem kajuty, na to slouží lugguage tag. Po nalodění by vás měla zavazadla již očekávat před dveřmi kajuty. Zařadíte se do lajny na boarding a čekáte, než na vás přijde řada. Rezervujte si dostatek času, boarding musíte stihnout minimálně 1 hodinu před vyplutím lodi. Při check-inu vám zkontrolují dokumenty (pas, boarding pass a sail & sign application), vyžádají si platbení kartu a dostanete klíč od kajuty (kartu), kterou budete platit i na lodi, takže buď si ji nabijete cashem  (zůstatek vám poté vrátí poslední den/nedoplatek doplatíte) anebo registrujete na kajutu platební kartu a utracená suma se vám automaticky strhne z účtu.

. aktivity

Na lodi naleznete atrakce všeho druhu – bazén, vířivku, tobogán, kino, divadlo, stand-up comedy, taneční show, koncerty, kluziště, minigolf, fitness, lekce jógy, cvičení při východu slunce, wellness, dětský koutek, kasino, galerie, bary, diskotéky, restaurace, internet café, obchody, duty free shopy… záleží na luxusnosti a velikosti lodě.

Další aktivity a exkurze si můžete připlatit v Ports-of-Call, tedy v místech kotvení.

 

2

 

. bezpečnostní školení.

Hned první den Vás čeká povinné hromadné bezpečnostní školení, na kterém se dozvíte co dělat v případě bouře a jiných extrémů počasí.

. kajuty

Doporučený příspěvek

Novinky z brněnské pobočky

Nové graffity aneb stále vylepšujeme prostory :). Nudné kanceláře s minimem světla nás rozhodně nebaví. Chceme, abyste se u nás cítili ... Pokračovat ve čtení

Housekeeping je zajištěn  2x denně, palubní noviny s celodenním programem a informačními pokyny. Kouření je povoleno pouze ve vybraných prostorách.

. stravování a pití

V ceně je all-inclusive strava i nealko nápoje. Alkohol je potřeba kupovat. Na palubu je dovoleno vzít jednu lahev vína nebo šampaňského (do 750 ml) v příručním zavazadle. Lahve jiného alkoholu nebo pivo vám mohou být zabaveny, bez nároku na vrácení. Rovněž alkohol, který zakoupíte v Ports-of-Call vám při vstupu na palubu zabaví a vydají až při vylodění poslední den při opuštění lodě. Alkohol můžete nakoupit výhodněji i v duty-free prodejně, ale taktéž se k němu dostanete až po vylodění.

Na lodi je mnoho bufetů a restaurací, proto nebude problém se nadlábnout jak ve 2 odpoledne, nebo ve 2 ráno, otevřený bufet najdete vždy. Bufety každý den mění typ kuchyně – italská, mexická, americká,… Večeřet můžete i v restauraci s usazením ke stolům a výběrem z a-la-carte menu. Doporučujeme zabalit si i společenské oblečení, protože minimálně jeden z večerů bude mít i povinný evening dress code – pánové žádné krátké kalhoty nebo džíny ani žabky, ale slušné kalhoty, košile a dámy hezké šaty, sandále jsou ok.

Nedoporučuje se nosit na cruise ani balená voda a jiné nealko nápoje. Trik s pašováním vodky v plastové láhvi od vody už nemusí fungovat. Některé společnosti totiž zakazují jakékoliv lahve, dovoleno je přinést si nealko nápoje pouze v krabicích nebo v plechovkách.

. tipping policy

Navíc se platí povinné spropitné posádce za servis a úklid cca 10-15 $ na osobu na den. K účtu za drinky se automaticky připočítává dýško 15%.

. wifi za poplatek

Pár dní offline vydržíte anebo si zaplatíte.

. vyloďování

Poslední večer nachystáte kufry před dveře kajuty, nezapomeňte kufry olepit lugguage tagem, který dostanete, aby se kufry neztratily a sbalit si pár potřebných věcí do příručního zavazadla. Personál Vám je poté uskladní a ráno vyloží v přístavu. Vyloďování i vyzvednutí zavazadel probíhá postupně dle zón, poslední večer na lodi byste měli obdržet info, do které zóny patříte a kdy budete v cílovém přístavu vystupovat z lodě. Obdržíte taktéž účet, kolik jste na lodi utratili, který je potřeba vyrovnat.

Projdete imigračním a vyzvednete zavazadla v Baggage Claim Area podobně jako na letišti. Je možné, že imigrační pracovník bude chtít vidět vaši zpáteční letenku do Evropy. Celý průběh vyloďování může trvat i několik hodin.

 

Přejeme zábavnou plavbu!

 

PS: Tenhle článek byl inspirován plavbou s Carnival Cruises. Pokud jste pluli s jinou společností a chtěli byste se s námi podělit o vaše zážitky, tipy a triky, napište nám. Budeme rádi! 🙂

wat@czech-us.cz

PS2: Doporučujeme pročítat FAQs na webstránce lodní společnosti.

Tagy článku: #WaT team

Kategorie: Blogy

Podobné články

Blogy, Cestování, Studium v zahraničí

Skotský deníček: Jak jsem ochutnala skotskou ...

V minulém díle skotského deníčku jsem vám slíbila příběh o tom, jak jsem ochutnala skotskou whisky (pozor ne whiskey, to je... Více

Blogy, Volný čas

Naučila jsem se vážit sama sebe

Instagramové příspěvky Kristýny Dolejšové sleduje přes sto tisíc lidí. Spolu s ní se z nich učí, jak se mít rádi takoví, jací jsou. Hashtag Za normální holky, který ... Více

Blogy

Bazénový plavčík za oceánem

Víte, jak vypadá takový typický pracovní den plavčíka v Americe? Míša a Marek vám ten svůj popsali. Více

Blogy

Jak jsem (ne)CHTĚLA do USA na plavčíka

Chcete jet na léto pryč, ale bojíte se jet sami? Láká vás práce plavčíka, ale nejste super plavci? Všechno jde. Koukněte na Míšin příběh. Více

To nejnovější z czech-us blogu

Hledá se TIKTOK CREATOR

Baví tě sociální sítě? Sleduješ aktuální trendy a víš, jak vybudovat profil, který bude ... Více

Honza upřímně o práci v Irsku

V srpnu 2022 jsem odletěl za dobrodružstvím do Irska. Opustil jsem svoji komfortní zónu ... Více

Bára o životě v Sydney: Lidé se na sebe usmívají mnohem ...

Ahoj! Jmenuju se Bára a bydlím v Sydney. Dneska ti povyprávím o tom, jak jsem si dokázala ... Více

Brigáda na léto: Pravá ruka Activity Leaderů na Letní ...

Chceš zažít dva týdny v Praze, jezdit na výlety, chodit na párty, přitom poznat kámoše z ... Více

Partneři