Přesně v den, kdy se zavřely okresy – 1. března, jsem utekla za hranice. Neutekla jsem doslova, ale vyrazila jsem z Brna do Vídně letištním shuttle autobusem. I přes mé potvrzení o studiu v zahraničí jsem měla velký strach, že mě za hranice nepustí. Pustili, dokonce mě nikdo nekontroloval a tento článek tak píšu z Malty s výhledem na moře.

Vítej na Maltě – Merħba Malta!

Malta je zajímavým kulturním mixem Anglie, Afriky a Itálie. Úředními jazyky jsou maltština a angličtina, ale když místní mluví anglicky, máš pocit, že mluví italsky nebo arabsky. Letenky na Maltu stojí z Vídně pár stovek, a ne náhodou byla Malta místem pro natáčení mnoha známých filmů – ať už Hry o trůny, Pirátů z Karibiku, Pepka Námořníka či Gladiátora. Malta je také dost proslavená ikonickou vápencovou bránou, tzv. Azurovým oknem, která se ale bohužel před pár lety zřítila. Přesto tady můžeš najít spoustu krásných míst, nejen na ostrově, ale i v podmořském světě.

Malta - pláže
Pláže na Maltě vám téměř připomínají fotografie rájů z Karibiku.

Jaký je život na Maltě teď?

Začínám svůj třetí týden a od prvního dne se toho mnoho změnilo. První dny měla Malta vše otevřené, bez jakýchkoliv omezení. Restaurace, obchody, bazény, fitness centra,…všechno. Byla jsem jako Alenka v říši divů. Když jsem viděla, jak jsou podniky plné bavících se lidí, fitka plná sportovců a otevřené všechny obchody, měla jsem jen otevřenou pusu – bez posuzování, zdali je to dobře či ne.

Aktuálně je na Maltě všechno tak, jako v Česku, až na výjimku omezení pohybu v okrese.

Malta měla totiž až donedávna velmi přívětivá čísla a velkou část proočkovaného obyvatelstva. Čtyři dny po mém příletu se ale zpřísnila opatření a restaurace se zavřely. Týden na to vláda ještě přitvrdila a zavřela všechno. Aktuálně je na Maltě situace téměř taková, jako u nás v Česku. Jediné, v čem se situace liší, je neomezený pohyb osob na katastr, neplatí tu žádné zákazy vycházení v noci a stýkat se smí lidé až ze čtyř domácností.

Na prodej

Pandemie zasáhla dozajista velkou část místních, neboť 15 % veškerých pracovních míst na Maltě bylo tvořeno výhradně cestovním ruchem. Na Maltě jsem byla naposledy před 10 lety, takže nemůžu objektivně porovnat situaci před pandemií a teď, ale co vidím, jsou poloprázdné parky a v každé ulici je nějaký byt či dům na prodej a spousta domů vypadá naprosto opuštěných. Noční kluby, včetně vyhlášené oblasti Paceville, zejí prázdnotou. Lidé nosí roušky, i když jsou na pláži či v přírodě sami.

Doporučený příspěvek

Opravdu lituju, že jsem nejela už dřív – WaT jako plážový plavčík

I v zahraničí se člověk po čase zaběhne, dostane do stereotypu a pak přemýšlí, co zkusit dál. Přestože Andrea studuje vysokou školu v ... Pokračovat ve čtení

Můj život na Maltě

V rámci svého magisterského programu studuji na University of Malta. Bohužel vzhledem k nepříznivé situaci jsem svojí školu ani neviděla, veškerá výuka probíhá online. Jeden z mých profesorů je dokonce nositelem Nobelovy ceny za mír. Ale upřímně řečeno, online výuka nestojí za nic. Možná proto, že se Malta řadí k jižanským státům, organizace celé výuky a univerzity není úplně ideální. Ať už je to pandemií či ne, studovat primárně na Maltě bych úplně nedoporučovala.

Valetta na Maltě
Procházka Valettou je skoro jako procházka historií.

Nedoporučovala bych to v případě, že se chcete něco naučit. Pokud si chcete užít bezstarostný a pohodový Erasmus, tak je to určitě fajn volba. Ačkoli je Malta téměř u Afriky, tropické počasí tu nemáme, ale minimálně jarní počasí ano. Teplota přes den pod 14 stupňů neklesne a už jsem se stihla i několikrát koupat v moři. Pokud máš rád čisté moře, Maltu doporučuji všemi deseti. Moře na Maltě hraje všemi barvami a jsou místa, kde je voda tak průzračná jako v Karibiku. V České republice o víkendu většinou vyrazíme na výlet do lesa, na Maltě zase k moři na pláž nebo na rybí trh.

V České republice o víkendu vyrazíme na výlet do lesa, na Maltě k moři na pláž nebo na rybí trh.

Pokud se chceš ohřát od nekonečné české zimy, Malta je určitě skvělou destinací. Život je tu v lockdownu sice stejný jako u nás, ale se sluníčkem a mořem za zády. Nemluvě o historických památkách v hlavním městě Valettě nebo bývalém hlavním městě Mdině. Mezi přednáškami tak chodím na pláž nebo objevovat tajemná zákoutí historických měst. V současné situaci zůstává Malta v tvrdém lockdownu do 11. dubna. Mezi místními se říká, že v létě se určitě hranice otevřou pro všechny turisty. Aktuální opatření chtějí zpomalit zhoršující se situaci a stát se bezpečnější a atraktivnější destinací právě pro letní dovolené. Pokud bude svět v létě trochu normálnější a budeš mít chuť objevovat, tak si vzpomeň na Maltu a její azurové zálivy. ?

Podobné články

Studium v zahraničí

Studium na Smaragdovém ostrově

Studium ve Velké Británii bylo zásadně ovlivněno Brexitem. Dříve snadno dostupné a výhodné britské vládní půjčky už jsou minulostí a tamní studium se tak bohužel stalo ... Více

Cestování, Studium v zahraničí

Studium v Anglii za stávajících podmínek ...

V listopadu jsme vás informovali o možnosti rychlého předvánoční výletu, abyste v Anglii mohli studovat za stejných podmínek i po skončení přechodného období. Jak se ale ... Více

Cestování, Studium v zahraničí

Příběhy studentů: Na Erasmus i v době ...

Přes to, že se i cestování po vlastní zemi zdá momentálně jako sci-fi, vycestování do zahraničí je pořád možné. Důkazem... Více

Cestování, Volný čas

Z asistenta produkce v Mexiku k žití v ...

Michal Šodek byl jeden z posledních, kdo se skrz Work and Holiday víza stihl podívat v čase předpandemickém do Austrálie. Od studií... Více

To nejnovější z czech-us blogu

Terka o studiu ve Vancouveru: Atmosféru mesta som si ihneď ...

Ahojte, ja som Terka a aktuálne mám za sebou prvý mesiac vo Vancouvri. Rozhodla som sa pre ... Více

Jak jsem v Irsku získala práci, hned po příletu

Očekávání, natěšení, obavy Před odletem do Irska jsem byla plná těch nejrůznějších ... Více

Czech-us slaví 20 let a naděluje bezúročné půjčky na ...

Agentura Czech-us brzy oslaví 20 let od jejího založení. Proč je právě tohle výročí ... Více

Práce v Řecku na ostrově Kos | Video

Jaké to je pracovat na ostrově Kos? Letos v létě jsme se vydali na návštěvu za našimi ... Více

Partneři