Březen je typicky měsícem, kdy pravidelně vyplňujeme daňové přiznání. Letos Ministerstvo financí kvůli opatřením proti šíření koronaviru prodloužilo podávání až do 1. července. Neznamená to ale, že musíte čekat do poslední chvíle. Při prokrastinaci se můžete vrhnout právě do vyplňování daňového přiznání. A formulář pak na úřad poslat třeba poštou. Odškrtnete si jednu položku z To do listu a sladkou odměnou vám budou vrácené peníze. Student má totiž ze zákona právo na slevu. Jak daňové přiznání podat a kdy máte nárok na slevu?

Obecně platí, že přiznání daní z příjmu nemusí podávat ti studenti, kteří měli v průběhu roku jednoho zaměstnavatele a podepsali u něj prohlášení poplatníka daně, tedy takzvané růžové prohlášení. Daňové přiznání nemusí řešit ani ti studenti, kteří sice pracovali pro více zaměstnanců, ale ti se časově nepřekrývali.

Pracuji pro více zaměstnavatelů ve stejnou dobu

Složitější situace nastává, pokud student pracuje u více zaměstnavatelů zároveň. U jednoho může podepsat růžové prohlášení, u dalšího ale už musí ze své mzdy hradit zálohu na dani (pokud podepisujeme daňové prohlášení) nebo daň srážkovou (zpravidla pokud máme více zaměstnavatelů a daňové prohlášení máme podepsané u jiného zaměstnavatele). Pokud ale u prvního zaměstnavatele celou slevu poplatníka ve výši 24 840 korun a studentskou slevu ve výši 4 020 korun nevyčerpá (a k tomu dochází zřídka), měl by si daňové přiznání podat. Předtím než se pustíte do jeho vyplňování, nachystejte si od všech zaměstnavatelů, u kterých jste v loňském roce pracovali, přehled o vyplacených příjmech. Je to jednoduchý výpis o tom, kolik jste si u daného zaměstnavatele vydělali, kolik vám bylo strženo na dani nebo kolik za vás zaměstnavatel zaplatil na pojištění. Právě tato čísla pak následně budete vepisovat do formuláře daňového přiznání.

Nezapomeňte také potvrzení o studiu. Právě to společně s přehledem vyplacených příjmů bude tvořit přílohy formuláře daňového přiznání. Pokud vaše příjmy tvořily pouze brigády a zaměstnanecké poměry jako třeba částečný úvazek, můžete daňové přiznání vyplnit do zjednodušeného dvoustránkového formuláře, a to i v interaktivní podobě na stránkách Finanční správy. Potom už stačí dokument donést na Finanční úřad v místě trvalého bydliště nebo ho zaslat poštou. Sladkou odměnou za vaše úsilí vám budou vrácené slevy na daních.

Ujistěte se, zda daňové prohlášení opravdu nepotřebujete.

Pracuji jako OSVČ

Pokud podnikáte jako osoba samostatně výdělečná, týká se vás podání daňového přiznání v případě, že jste si za uplynulý rok vydělali více než šest tisíc. Pokud váš roční výdělek překročil tuto částku, platí pro vás stejné podmínky jako pro ostatní OSVČ s výjimkou záloh na zdravotní pojištění.

Doporučený příspěvek

Redaktorka Respektu Andrea Procházková: Ne každý novinařinu pochopí

Vždy k politice směřovala, nikdy si ale nemyslela, že o ní bude psát. Zúčastnila se projektu Hledá se LEADr. a založila studentský debatn... Pokračovat ve čtení

Za první rok podnikání totiž neplatíte žádné zálohy na zdravotní pojištění. Ty se v dalším roce vypočítají až na základě dosaženého příjmu. Sociální pojištění pak neplatíte, pokud váš příjem nepřesáhne rozhodnou částku. Ta pro rok 2019 činila 78 476.

Pokud váš výdělek nepřesáhne 6000 korun ročně nemusíte si s daňovým přiznáním lámat hlavu. I tak máte ale povinnost odevzdat přehledy o příjmech a výdajích na zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení.

Nevydělali jste víc než 6 tisíc korun? Nemusíte nic řešit!

Vlastním nemovitost

Představte si následující situaci: Zdědíte domek na pláži na jihu Španělska. Protože ale studujete v Česku a na španělských plážích se sluníte jen po zkouškách, rozhodli jste se plážový domek po zbytek roku pronajímat. I v tomto případě musíte počítat s podáním daňového přiznání. Kromě zaplacení daně z příjmu vás čeká i zaplacení daně z nemovitosti, která má splatnost nejpozději na konci května.

Lepší špatně než vůbec

Pokud si nejste jisti, zda jste vyplnili daňové přiznání správně nebo ho vyplnit nestíháte, raději ho přesto na finanční úřad doneste. Po 1. dubnu totiž budete mít bez sankcí možnost ho opravit v dodatečném přiznání. To byste měli podat v zákonné lhůtě, tedy do měsíce od zjištění rozdílných skutečností. Pokud tak neučiníte, hrozí pokuta až do výše pěti procent stanovené daně z vašich příjmů. Když máte pocit, že to sami nezvládnete, poradit by měli úředníci. Alternativní pomocí jsou pak i internetové portály, které nabízí interaktivní online formuláře a slibují, že za necelé dvě stovky budete mít do 15 minut hotovo. 

Podobné články

Volný čas

Osmnáctiletý podnikatel Jakub Oubrecht: Je důle...

Původně chtěl být slavný youtuber, dnes je z něho úspěšný podnikatel. Osmnáctiletý Jakub Oubrecht spoluvlastní marketingovou firmu a za sebou má... Více

Volný čas

René Nekuda: K psaní nepotřebuješ skoro nic, a...

Na vysoké škole vystudoval tvůrčí psaní a už deset let ho učí. Jeho kurzy navštívilo již přes 4 000 lidí... Více

Volný čas

Banka kompletně online aneb Co všechno lze vyř...

Pár měsíců zpátky si podobnou situaci dokázal představit jenom málokdo – roušky kam až oko dohlédne, všichni jsme opatrní a chceme chránit nejen sebe, ale i své blízké. Ni... Více

Cestování, Volný čas

Working Holiday: V Kanadě mě na běžkách učil...

Netrpělivě jsme již potřetí očekávali odpověď na naši žádost o víza do Kanady, abychom se tam s přítelem vydali na... Více

To nejnovější z czech-us blogu

Kanada v době pandemie 1. díl – Banff

Z toho, jak se zachoval stát, zaměstnavatel a místní komunity tady v Bannfu, nám ještě teď... Více

Když máte v Austrálii práci snů a jednoho dne o ni...

Pro většinu z nás fakt velký problém, pro Michala nová výzva! Michal Šodek je mladý... Více

Kanada a Koronavirus, jak to je a asi bude …

Vzhledem k aktuální, trošku vypjaté situaci, jsme se rozhodli napsat krátké vyjádření za... Více

Koronavirus a studium v UK od září 2020

V souvislosti s nově nastalou situací ve světě jsme pro vás sepsali odpovědi na 5... Více

Partneři