Resort na Kubě? Ne!

Červenec není nejlepší doba roku na dovolenou na Kubě, pokud nezůstanete v jednom z tisíců resortů, třeba v letovisku Varadero, kde vám případná tropická bouře nebude tolik vadit. V rezortech si zalezete do fitka (ti cílevědomější), nebo do jídelny (99,9 % turistů) a nějak se zabavíte.

Když vás ale období dešťů vytrestá na celodenní túře po jinak vyprahlých polích cukrové třtiny obklopené skálami, brečíte nad rozmočenými bankovkami a nadáváte si, proč jste si kruci nevzali pláštěnku, co by v sobě neměla dvě díry.

Nezapomenutelné uličky Havany

Co vás ale vždycky zabaví je hlavní město. La Habana, které my češi říkáme Havana. Je to největší město ostrova, má něco přes 2 miliony obyvatel, ale číslo vás může nechat chladnými. Projitou máte Havanu za ještě kratší čas než Prahu. V jednom polorozpadlém koloniálním domečku totiž nežije jedna rodina o čtyřech členech, ale tři rodiny o členech sedmi.

Havana je úžasná. Je to dechberoucí mozaika metropole, jak ji my, Středoevropané, neznáme. Je to hlavní město beze spěchu, plné radosti a snahy vymanit se z toho, jak to vždycky bylo.

Turisté, hlavně z Kanady a z Německa, se mísí s místními, zkouší svoji často dost chabou španělštinu a domáhají se svého kubánského rumu a doutníku.

Říká se, že nikdy nezapomenete na svoje první kubánské mojito. Kdo už ho máte za sebou, schválně se rozpomeňte. To moje bylo hned první večer, co jsme přiletěli.

Doporučený příspěvek

Skotský deníček: Jak jsem si připadala jako princezna v roušce

Během léta, kdy se strašilo druhou vlnou, jsem se díky souhře všech možných životních událostí rozhodla, že odjedu na magistra do ... Pokračovat ve čtení

Mít Floridu na dohled

Po procházce po kubánském Maleconu, osmikilometrové betonové hrázi na severním pobřeží, kde večer co večer bez ohledu na víkendové nebo všední dny, vysedávají tisíce Kubánců. A když říkám vysedávají, myslím tím, že nedělají nic jiného. Jen se baví, někdo zpívá, někdo popíjí, baví se. Není tam přístupný internet a do těch pár barů, opravdu bych je spočítala na prstech, které Malecon lemují, si nikdo z nich nemůže dovolit jít a objednat si drink.

My, s tržní ekonomikou a blahobytem Západu, jsme mohli. Na zemi lezl šváb a číšníkovi trvalo asi 20 minut, než nám to slavné mojito namíchal. Ale po tom dni stráveném v letadle a dalších x hodinách v dusnu a parnu, bloudění zapadlými havanskými uličkami, jak jsme hledali přijatelné levné ubytování, to bylo jako ochutnat nirvánu. Fakt.

Mojito, mojito, mojito a doutník

Havana je se svým obřím a koloniálním Muzeem revoluce, kde můžete na ne zcela upravených nástěnkách obdivovat boty Fidela Castra, které na sobě nosil, když se skrýval se svými kumpány v kubánských horách, nebo velkoformátové portréty Che Guevary, kulturním centrem země.

Největší zážitek ale stejně budou procházky uličkami, kde objevíte karibské fitness centrum (jen pár želez a černá díra) nebo obchody s prázdnými poličkami. Vystojíte si hodinovou frontu na jedinou směnárnu v okruhu deseti kilometrů a koupíte si osvěžující tlamolep s názvem Tukola – což je prostě alternativa té americké coly.

Na každém rohu, hlavně v turistických restauracích, si můžete dát vynikající mojito. Nebo doutník. A tak nějak se musíte smířit s tím, že to je jako všechno. Můžete pořád objevovat a pořád chodit na nová místa. Brzy ale zjistíte, že Kuba je hlavně o tom uvědomit si, že na světě existují místa, kde se nikam nespěchá.

Starý chevrolet za 20 dolarů? To jste se zbláznili!

Jedna z věcí, která mě na Kubě nepřestala ani po dvou týdnech fascinovat byla stará americká auta. Je to asi nejfotogeničtější součást ostrova, kromě jeho vysmátých obyvatel. Můžete si kterékoliv stopnout a nechat se dovézt na všechna možná myslitelná místa. Někteří majitelé se o bouráky dobře starají, a tak si svůj unavenej turistickej zadek můžete vézt v nablejskaném americkém kabrioletu ze zlatých padesátek. Jen pozor, v historickém centru města to na vás taxikáři budou zkoušet a nabídnou vám projížďku klidně za 20 dolarů. Vzhledem k tomu, že za takové peníze tam pracuje učitel měsíc, musíte smlouvat, smlouvat, smlouvat!

Podobné články

Cestování, Studium v zahraničí

Studium v Anglii za stávajících podmínek ...

V listopadu jsme vás informovali o možnosti rychlého předvánoční výletu, abyste v Anglii mohli studovat za stejných podmínek i po skončení přechodného období. Jak se ale ... Více

Cestování, Studium v zahraničí

Doba covidová na Maltě

Přesně v den, kdy se zavřely okresy – 1. března, jsem utekla za hranice. Neutekla jsem doslova, ale vyrazila jsem z Brna... Více

Cestování, Studium v zahraničí

Příběhy studentů: Na Erasmus i v době ...

Přes to, že se i cestování po vlastní zemi zdá momentálně jako sci-fi, vycestování do zahraničí je pořád možné. Důkazem... Více

Cestování, Volný čas

Z asistenta produkce v Mexiku k žití v ...

Michal Šodek byl jeden z posledních, kdo se skrz Work and Holiday víza stihl podívat v čase předpandemickém do Austrálie. Od studií... Více

To nejnovější z czech-us blogu

Netradiční studium a kvalitní praxe. To nabízí Whistler ...

Už se nechceš vracet do školy, která tě nebaví a ztrácet čas studiem oboru, který ti ... Více

Adri doporučuje: 5 nejlepších hiků v Banffu a okolí

V létě 2015 jsem poprvé přijela do Banffu. Nepolíbená horskou turistikou. Plánovala jsem ... Více

Petr o práci kuchaře v Dublinu

Už od mala jsem chtěl vycestovat někam do zahraničí, ať za kulturou, prací nebo jídlem. ... Více

Lucka o Austrálii: Neúspěch je pouze příležitost začít ...

Nebudu první ani poslední, pro koho byla Austrálie snem … Ten sen byl pochovat si koalu, což ... Více

Partneři