Přes nepříjemnou situaci, které teď všichni společně čelíme, máme na chvíli čas se zastavit. A zamyslet. Třeba nad tím, jak jsme zvyklí, mít všechno na dosah ruky. Vědět, co bude zítra. Žít v pohodlí a jistotě. Pojďme si nelehkou dobu společně zpříjemnit. Naše redakce přináší tipy, jak doma odpočívat u dobrých filmů, seriálů, knížek nebo se třeba i něco naučit. V první řadě nezapomínejme ale trávit kvalitní čas s našimi blízkými. Ať už u čaje, kávy nebo právě stolní hry či filmu.

Tipy šéfredaktorky Stáni

Knihy: Stáňa je vášnivá čtenářka, a tak se po státnicích raduje, že může číst něco jiného než skripta. Jako první se pustila do poslední knihy Ladislava Zibury Prázdniny v Evropě. Přestože teď nemůžeme cestovat ani do vedlejší vesnice, kniha Stáňu vrací do míst, na kterých už dříve byla nebo na které se v budoucnu chce podívat. (Pokud zrovna doma posledního Ziburu nemáte, nezoufejte. Můžete si zdarma stáhnout Ziburovu první knihu 40 dní pěšky do Jeruzaléma. Před pár dny ji totiž autor zpřístupnil pro všechny, kteří se chtějí trochu pobavit nebo cestovat alespoň v duchu.)

Stáňa se taky přesvědčila, že loňská novinka od Aleny Mornštajnové Tiché roky byla právem jednou z nejprodávanějších knih loňska. I přesto autorčina předchozí kniha Hana si její srdce získala ještě o něco více.

Vedle beletrie naše šéfredaktorka doporučuje knihy od českého předního psychiatra Radkina Honzáka jako Všichni žijeme v blázinci nebo Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření.

Filmy: Jako správná fanynka režiséra Taika Waititiho stihla ještě před karanténou zajít na film Kralíček Jojo a na doma rozhodně doporučuje další filmy tohoto režiséra. Za nejzdařilejší považuje What We Do in the Shadows a Hunt for the Wilderpeople.

Osobní tipy: Stáňa volný čas využívá taky k tomu, aby si po několika letech vyvolala fotky a zařadila je do fotoalb. Také uklízí, a to nejen v šuplících, ale i v počítači.

Vzdělávat se v dnešní době můžete pohodlně i  z domova. Najděte si kurz, který vás obohatí!

Tip redaktorky Lenky:

Deskové hry: Lenka ráda při dlouhých večerech hraje stolní hry. Doporučuje lety ověřené klasiky jako Osadníky z Katanu, Monopoly nebo třeba Dixit, hru s pohádkovými ilustracemi, ve které se kreativitě meze nekladou.

Seriály: Lenku, která procestovala celou jižní Ameriku a několik měsíců žila v Kolumbii, zaujal seriál věnující se kolumbijskému drogovému baronovi Pablo Escobar, The drug lord. Doporučuje ho všem, kterým se líbilo Narcos, tento seriál je totiž ještě o něco delší a pravdivější.

Doporučený příspěvek

Na Erasmus do Norska se vydal na kole, teď pojede závod kolem světa

Nejspíše o něm skoro nikdo z vás neslyšel. Nemá slavný Instagram, ani svůj blog a na Facebooku pár fotek. Přesto je to jeden z nejzajíma... Pokračovat ve čtení

Osobní tip: Přestože teď je ta pravá chvíle, abychom četli knihy, které nám v knihovničce leží už dlouhé měsíce nebo koukali na oblíbené filmy, můžeme se také naučit něco nového. Chtěli jste vždycky umět upravovat fotky nebo sestříhat video? Směle do toho! Třeba ISIC pořádá zdarma čtyřtýdenní kurzy v marketingu, designu a spoustě dalších odvětví. Lenka také doporučuje jazykové kurzy od Ivy League nebo třeba online odborné knihy, které  nabízí kromě řady českých knihoven i University of Cambridge. Pokud se chcete vrhnout do něčeho časově náročnějšího, nenechte si ujít jeden z kurzů od Coursery.

Tipy od redaktorky Kačky:

Filmy a seriály: Katka si k pouštění filmů a seriálů oblíbila stránku aerovod.cz , na které si můžete zaplatit měsíční předplatné ve výši 150 korun nebo zaplatit za konkrétní film, který vám padne do oka. Vedle ostatních streamingových služeb nabízí více artové filmy. Na Netflixu doporučuje jejich docuseries jako Broken, Rotten, Explained nebo kuchařské The Chef´s Table nebo Salt, Fat, Acid, Heat.

Knihy: Z knih Katka doporučuje Hoř pomalu od české autorky Veroniky Jelínkové (rozhovor s ní si můžete přečíst zde) nebo How to Be Right od Jamese O’Briena.

Osobní tipy: Vedle koukání na filmy a čtení, Katka volný čas věnuje i svému zdraví. Učí se meditovat, otužovat a víc přemýšlí nad tím, jestli svému tělu dopřává zdravé a dobré jídlo a dostatek pohybu. Chodí každý večer na procházky (pozor, tento tip platí pouze pro ty, co bydlí v přírodě, karanténa rozhodně neslouží k tomu, abychom se nezodpovědně promenádovali po městech). Procházky nám ve městě vynahradí online cvičící lekce, se kterými se na Facebooku roztrhl pytel.

Vraťme se do dětství  - pojďme si hrát!

Tip redaktorky Anety:

Knihy: Jakožto vášniví čtenářka oceňuju především právě více času na čtení. V poslední době mi padl do oka třeba Deník alkoholičky od Michaely Dufkové. Syrová, osobní zpověď abstinující alkoholičky nás přiměje se zamyslet nad tím, jestli nám opravdu místo lahve nestačí sklenička při výjimečných příležitostech. Trochu z jiného soudku, nicméně stejně čtivé byly i Rozhovory s přáteli od Sally Ronneyové. Doporučuji také knihy od mladé nadějné autorky Anny Musilové Tamařino souhvězdí. Mladá Liv studuje školu, která jí nebaví a pracuje v kavárně, což se rozhodně nerovná její vysněné práci. Život jí však vzhůru převrátí úplně něco jiného než škola nebo práce, a sice láska. Až dočtete poslední stránky, nezapomeňte si pustit stejnojmenný hudební playlist na Spotify. Kniha je totiž hudebními tipy přímo protkaná.

Seriály: Pokud se chcete trochu bát, pustťe si seriál The Outsider z produkce HBO. Seriál byl natočený na náměty Stephena Kinga a mísí se v něm prvky hororu, kriminálky a thilleru. Doporučuju vyhradit si na něj dva dny a zkouknout najednou. Pro bojácné povahy ale spíše za bílého dne. Úplně z jiného soudku, ale rovněž z produkce HBO je český seriál Až po uši, který se soustředí na často absurdně propletené milostné vztahy.

Deskové hry: Doporučuji Cortex, postřehovou hru, po které budete mít omlácené ruce. Další postřehovkou, která patří mezi favority je Ligretto. Rychlovka, u které se s vašimi blízkými nasmějete. A to říkám i přestože pokaždé prohraju.

Osobní tip: Zvedněme každý den telefon a zavolejte rodičům, přátelům, ale i babičkám a dědečkům, Zeptejme se, jak se jim daří a jestli něco nepotřebují. Připomeňme, že právě oni jsou tou nejohroženější skupinou a pomozme jim zorientovat se v aktuálním dění. Pište. Třeba deník. O tom, co prožíváte, co jste ten den dělali, co vás potěšilo nebo naopak rozesmutnilo. Protože právě díky napsaným řádkám jednou budeme vzpomínat, jak jsme to celé prožili a zvládli.

Podobné články

Cestování

Neexistují malí lidé, jen malé cíle

Filipa Mayera mnozí z nás znají ze sociálních sítích jako autora projektu Deník dobrodruha. Během studia na Vysoké škole ekonomické koupil... Více

Cestování

Jirka a továrna na čokoládu v Kolumbii

Jirka je dobrodruh a podnikatel v jednom. V exotické Kolumbii viděl potenciál tam, kde ho ostatní přehlíželi. Začal se zajímat ne o... Více

Cestování

Lost Czech Man: Nejsem cestovatel, jen kluk, co se...

Martin Půlpán o sobě tvrdí, že není cestovatel. Je prý obyčejný kluk, který se toulá světem. Před téměř rokem zabalil... Více

Cestování, Volný čas

Zahraniční zkušenost je dnes nutnost

Magdaléna vycestovala před pár lety za dobrodružstvím do Kanady. Ta se jí zalíbila natolik, že se tam nakonec rozhodla zůstat... Více

To nejnovější z czech-us blogu

Jak jsme letěli do Kanady .. a skončili v karanténě

Jmenuji se Petra Vyhnálková, je mi 33 let, pocházím z Hradce Králové a mám ráda... Více

Jak se to stane, že kluk z Děčína žije svůj životní sen...

Nějak se musí začít. Já začal cestovat tak, že jsem se v prváku na vejšce přihlásil na... Více

Jak si nás Kanada získala

Po pár pracovních zkušenostech v zahraničí jsme se koncem roku 2018 rozhodovali kam dál.... Více

Pavlína: studium v Kanadě považuji za ideální volbu

Pohled naší studentky Pavlíny, která se vydala přes program Work and Study do Vancouveru (... Více

Partneři