Co je nejdůležitější při cestě do zahraničí? Pas, mobil a peněženka. I když cokoliv jiného zapomenete, s pomocí těchto tří základních věcí se dá zvládnout každá situace. Peněženku ani  celou nepotřebujete, stačí vám platební karta. Pojďme se podívat, jak zvládnout jednoduše ty  nejčastější cestovatelské situace.

Jak na nic nezapomenout před odjezdem

Znáte to, spousta odjezdů je ve spěchu, balení kufrů na poslední chvíli a najednou zjistíte, že něco chybí. Často až cestou na letiště. Zapomněli jste si skočit do směnárny nebo banky vyměnit peníze? Za žádnou cenu nepoužívejte směnárny na letišti! To jsou místa s tím nejhorším kurzem. S vedením účtu G2 pro studenty od Komerčky máte k dispozici možnost platit kartou po celém světě a každý měsíc i jeden výběr hotovosti z bankomatu v cizině zdarma – v místní měně si vyberete prakticky kdekoliv.

Proč je potřeba se pojistit?
Náklady na lékařskou pomoc v některých cizích zemích mnohonásobně převyšují ty, které známe u nás. I když máte při pobytu ve státech Evropské unie nárok na zdravotní péči na účet svých zdravotních pojišťoven, nevyplatí se spoléhat, že uhradí veškeré náklady. Navíc v zahraničí to není jenom o zdravotních problémech, ale může dojít ke ztrátě nebo krádeži zavazadel nebo se občas hodí pojistka na blbost.

Zapomněli jste na cestovní pojištění a nechce nic riskovat? S mobilní aplikací KB si můžete pojištění sjednat během pár minut přímo na vašem telefonu. V podstatě kdykoliv, než vyrazíte na cestu samotnou. Třeba i na poslední chvíli na letišti. A tím výhody mobilní aplikace nekončí – neustále máte pod dohledem, co se na vašem účtu děje, a můžete si například i dočasně navýšit limit na kartě, pokud si budete chtít nečekaně udělat radost.

Cestovní pojištění je možné mít sjednáno i průběžně, k vaší debetní kartě za 20 Kč měsíčně nebo zdarma v rámci kreditní karty VIVA. Pojištění pak platí až na 60 dní nepřetržitého cestování a je možné jej použít, kolikrát ročně jenom chcete. Ideální pro časté cestovatele.

Tipy a triky na cesty

Často vám nebude stačit klasická platební (debetní) karta – například při půjčení auta v zahraničí. Půjčovny akceptují často pouze karty kreditní. U KB je možné využít VIVA kartu. Použití kreditní karty je i pro vás bezpečnější. Konkrétně u autopůjčoven se může stát, že budete chtít nějakou platbu reklamovat – například při drobném odření laku, které už na autě bylo při vašem půjčení – pak nečekáte na vrácení svých peněz. Váš rozpočet na cestování tak zůstane neohrožen.

Doporučený příspěvek

Tři odlišné tváře Evropy: Jak se efektivně rozhodnout, kam na prázdniny I.

Celý rok se těšíme, až opustíme nudná místa ve školních lavicích a vyměníme je za něco lepšího. Nová města, pláže a rozesmáté ... Pokračovat ve čtení

Rozdíl mezi kreditní a debetní kartou
Debetní karta je karta, kterou dostáváte ve své bance ke svému bankovnímu účtu. Můžete s ní
platit v obchodech či vybírat z bankomatu, a to až do výše částky, kterou máte na účtu.
Debetní kartou utrácíte vaše peníze.

Kreditní kartu vám vydá rovněž vaše banka, která vám jejím prostřednictvím půjčuje své
peníze, a to do výše úvěrového limitu. Kreditní karta pracuje s penězi banky, které jí následně
splácíte.

Další výhodou je, že banka monitoruje vaše platby. Pokud by došlo k nějakému neočekávanému výdaji, který nedává v kontextu ostatních plateb smysl, banka vás přímo kontaktuje a ověří si, zda nedošlo ke zneužití. Pro ty, kdo nezvolí variantu kreditní karty, je tu ještě jedna zajímavá možnost. Každému se může stát, že se potká s neočekávaným výdajem. KB má k vedení studentského účtu G2 možnost sjednat si povolený debet, tj. možnost jít až 5 000 Kč do mínusu bez úroků a bez dalších poplatků.

Jak si ulehčit studium v zahraničí

Nevyrazit v rámci vysoké školy na Erasmus, to je v dnešní době skoro hřích. Jen si to představte – na výběr je ze škol po celé Evropě, kredity se vám započítávají do řádného studia a tato zkušenost se bude skvěle vyjímat ve vašem životopise. KB je připravena vám i s touto etapou vašeho života pomoci. V rámci této podpory nabízí dvě varianty, balíčky Erasmus Standart a Erasmus Premium. Kterou variantu si vyberete, je jen na vás a vašich potřebách.

V obou případech máte k dispozici vedení účtu v korunách i eurech, poskytnou vám debetní kartu k oběma účtům a máte přístup k účtům v internetovém bankovnictví z počítače i mobilu. Eurový účet slouží k čerpání stipendia od vaší školy, pro každodenní placení kartou a pro platby za podnájem nebo za kolej. Navíc získáte i SEPA úhrady zdarma dle zvolené varianty. Příjemným bonusem je i vlastní design debetní karty ke korunovému účtu zdarma a v případě balíčku Erasmus Premium i  eurovému účtu.

SEPA úhrada
SEPA je zkratkou anglického Single Payment Area. Jedná se o jednotnou oblast pro úhrady v eurech v rámci Evropské unie (+ Švýcarska, Norska, Lichtenštejnska, Monaka nebo na Island). K přednostem SEPA úhrad patří, že předem znáte všechny poplatky, které bude třeba za transakci uhradit, podělíte se o ně s příjemcem a další už vás nepřekvapí. Další výhodou je i garantovaná  rychlost transakce. Banky musí převod uskutečnit během tří pracovních dnů.

Podobné články

Cestování, Studium v zahraničí

Studium v Anglii za stávajících podmínek ...

V listopadu jsme vás informovali o možnosti rychlého předvánoční výletu, abyste v Anglii mohli studovat za stejných podmínek i po skončení přechodného období. Jak se ale ... Více

Cestování, Studium v zahraničí

Doba covidová na Maltě

Přesně v den, kdy se zavřely okresy – 1. března, jsem utekla za hranice. Neutekla jsem doslova, ale vyrazila jsem z Brna... Více

Cestování, Studium v zahraničí

Příběhy studentů: Na Erasmus i v době ...

Přes to, že se i cestování po vlastní zemi zdá momentálně jako sci-fi, vycestování do zahraničí je pořád možné. Důkazem... Více

Cestování, Volný čas

Z asistenta produkce v Mexiku k žití v ...

Michal Šodek byl jeden z posledních, kdo se skrz Work and Holiday víza stihl podívat v čase předpandemickém do Austrálie. Od studií... Více

To nejnovější z czech-us blogu

Netradiční studium a kvalitní praxe. To nabízí Whistler ...

Už se nechceš vracet do školy, která tě nebaví a ztrácet čas studiem oboru, který ti ... Více

Adri doporučuje: 5 nejlepších hiků v Banffu a okolí

V létě 2015 jsem poprvé přijela do Banffu. Nepolíbená horskou turistikou. Plánovala jsem ... Více

Petr o práci kuchaře v Dublinu

Už od mala jsem chtěl vycestovat někam do zahraničí, ať za kulturou, prací nebo jídlem. ... Více

Lucka o Austrálii: Neúspěch je pouze příležitost začít ...

Nebudu první ani poslední, pro koho byla Austrálie snem … Ten sen byl pochovat si koalu, což ... Více

Partneři