Cestování při studiu na střední a vysoké škole není vůbec složité a díky tomu, že člověk nemá žádné závazky, hypotéku a děti, tak se může pořádně odvázat. Velice často určitě slýcháváte argumenty od vašich rodičů, že byste měli raději zůstat doma, protože je v zahraničí nebezpečno a mnoho dalšího. Ale tím, že vycestujete, tak získáte mnoho zkušeností, které vám už nikdy nikdo nevezme. V prvé řadě si zlepšíte jazykové dovednosti, protože budete obklopeni rodilými mluvčími a zároveň lidmi z různých koutů světa, kteří se stejně jako vy přijeli zdokonalit v cizích jazycích.

Dalším velkým benefitem je rozšíření obzorů, protože díky cestám po celém světě si na vše uděláte svůj vlastní názor a nebudete spoléhat pouze na média. Najednou zjistíte, že realita je zcela odlišná než jste si mysleli a k tomu se navíc naučíte samostatnosti a budete vědět, co ve vás dřímá. Sám ze svýchzkušeností vím, že vycestování v mladém věku člověka pořádně zocelí.

Já jsem se letos v létě vydal do Španělska za surfovacím dobrodružstvím a pokoušel se dopsat novou knihu. Musím říct, že španělské pláže mě doslova očarovaly a nemůžu se dočkat, až se zase vrátím zpět.

Jaké jsou dnešní možnosti za co nejmenší obnos peněz?

Dobrovolnictví si musí zkusit každý

Dobrovolnictví je úplně nejjednodušší, protože se dá zařídit za minimální náklady. Většinou nedostáváte mzdu, ale na druhou stranu neplatíte ubytování ani jídlo. Navíc si můžete vybrat z desítek pracovních pozic. Chcete zachraňovat želvičky v Mexiku? Chcete učit děti v Africe nebo zachraňovat zvířata v Indonésii? Vše je možné a záleží jen na vašem odhodlání, odvaze a výběru. Zároveň nesmím zapomenout zmínit, že dobrovolničit můžete klidně jen pár dní.

Stáže v různých zemích po celém světě

Díky pracovním stážím po celém světě můžete získat zajímavou kolonku do životopisu a získat zkušenosti, které vám pomůžou ve vaší kariéře. Existuje mnoho druhů stáží a stovky pracovních nabídek. Oblíbené jsou stáže v různých institucích EU. Řada studentů využívá také organizací jako IAESTE a AIESEC, které nabízejí řadu zajímavých pozic.

Práce přes léto v Anglii, Španělsku nebo Německu

Řada kvalitních agentur nabízí práce v pohostinství a mnoha dalších oborech i pro středoškolské studenty a počáteční náklady si lze odložit až po návratu do ČR nebo první výplatě v zahraničí. Určitě doporučuji probrouzdat internet nebo mi klidně napište.

Práce delegáta

Doporučený příspěvek

Opravdu lituju, že jsem nejela už dřív – WaT jako plážový plavčík

I v zahraničí se člověk po čase zaběhne, dostane do stereotypu a pak přemýšlí, co zkusit dál. Přestože Andrea studuje vysokou školu v H... Pokračovat ve čtení

Mnoho cestovních kanceláří každoročně shání nové delegáty, kteří hovoří plynně anglicky, a právě to může být šance pro vás. Lze totiž pracovat od května až do září nebo října. Speciálně pro studenty, kteří úspěšně složí maturitu je práce delegáta optimální, protože mají dlouhé prázdniny před nástupem na vysokou školu. Tato práce je oblíbená i u vysokoškoláků, kteří mají po zkouškovém období taktéž mnoho volného času.

Erasmus+

Když jsem si dělal mezi vysokoškoláky menší průzkum, tak jsem zjistil, že právě Erasmus a program Work and Travel jsou nejoblíbenějšími programy. Erasmus by si měl zkusit každý člověk na vysoké škole, protože může zažít opravdový život v jiné zemi a studovat alespoň jeden semestr na univerzitě v zahraničí. Navíc od Evropské Unie budete dostávat měsíční příspěvek.

Studium na zahraniční univerzitě a využití stipendia

Získat vysokoškolský diplom ze zahraniční univerzity je sen mnoha mladých lidí, ale většina studentů tento sen brzo zahodí do zapomnění, protože se bojí financování. Přitom v ČR existuje mnoho organizací, které pomáhají se získáním stipendia. Nebo je zde možnost získat bezúročnou půjčku a studium začít splácet až po absolvování univerzity. To funguje například v Anglii.

Využití kontaktů ze své střední nebo vysoké školy

Téměř každá škola má mnoho partnerství v zahraničí a díky tomu je možné vycestovat už během školního roku. Je pravdou, že se musí splnit určité podmínky, ale pokud člověk chce, tak jde všechno.

Cestování stopem a přespávání zadarmo

Ano, možná se vám to může zdát nebezpečné, ale věřte, že stopování je daleko bezpečnější než jízda na kole nebo plavání v moři. Schválně se zkuste podívat na počet utonulých za minulý rok a pak se podívejte, kolik umřelo stopařů. Výsledkem budete překvapeni. Navíc při lowcost cestování můžete přespávat zadarmo a využívat tzv. couchsurfingu.

Work and travel USA

Jednoznačně nejoblíbenější program mezi vysokoškoláky. Až 17 týdnů můžete během letních prázdnin na vysoké škole legálně pracovat v USA a posléze měsíc cestovat a poznávat krásy západu. Nejoblíbenější jsou pracovní pozice jako plavčík, pracovník v zábavním nebo národním parku a práce v pohostinství. Počáteční náklady se sice pohybují kolem 50tisíc, ale kvalitní agentura je schopna platbu odložit na později. Ve většině případech si vyděláte dostatek peněz jak na pokrytí nákladů, tak cestování po Americe. Na tento program můžete jezdit každoročně, pokud máte status vysokoškolského studenta.

Podobné články

Cestování, Studium v zahraničí

V Kanadě ze mě udělali Wine and Beer Specialist...

Po maturitě šel na jazykovou školu a dva roky na to strávil vysokoškolským studiem v oboru vinařství. Třiadvacetiletého Michala z... Více

Studium v zahraničí

Největší potenciál má ten obor, který miluje...

Mám práci ušitou na míru, říká Sabina Feldmanová (34), manažerka programu Studium VŠ v zahraničí v agentuře Czech-us. Už více... Více

Cestování, Studium v zahraničí

Jirka Hrabánek: Výlety po Anglii mi platila ško...

Jirkova cesta za snem byla plná překážek. Třikrát neudělané testy z angličtiny a studium v zahraničí se pomalu začalo rozplývat. Poslední pokus... Více

Cestování

Prázdniny nejsou jen lahváč na pláži. Objevte...

Události posledních měsíců nám nejen obrátily život vzhůru nohama, nabouraly nám také plány na léto. Dobrou zprávou však zůstává, že... Více

To nejnovější z czech-us blogu

Kanada v době pandemie 1. díl – Banff

Z toho, jak se zachoval stát, zaměstnavatel a místní komunity tady v Bannfu, nám ještě teď... Více

Když máte v Austrálii práci snů a jednoho dne o ni...

Pro většinu z nás fakt velký problém, pro Michala nová výzva! Michal Šodek je mladý... Více

Kanada a Koronavirus, jak to je a asi bude …

Vzhledem k aktuální, trošku vypjaté situaci, jsme se rozhodli napsat krátké vyjádření za... Více

Koronavirus a studium v UK od září 2020

V souvislosti s nově nastalou situací ve světě jsme pro vás sepsali odpovědi na 5... Více

Partneři