Spousta malých holčiček touží být letuškou a čím dál tím více chlapečků zase stevardem. Vnímají to často jako něco nedosažitelného. Práci jen pro pár vyvolených. Ale proč si ten sen jednou nesplnit? Osobně jsem jako malá vždy chtěla vlastnit lékárnu, to mě ale přešlo hned po první hodině chemie. Povolání letušky mě začalo pořádně lákat, až když jsem se dozvěděla, že se svými slabými 160 centimetry můžu o této práci opravdu jenom snít. Znáte to, zakázané ovoce chutná nejlépe. Nicméně vy všichni, jen o pár centimetrů vyšší, byste se klidně letuškou či stevardem (vždycky se mi víc líbilo říkat „letušák“) mohli stát. Jestli se chcete dozvědět, jaké kroky je potřeba k tomu podniknout, čtěte dál.

EMIRATES

Arabská cestovní společnost Emirates létá do více než 140 zemí po celém světě. Zaměstnává neuvěřitelných 20 tisíc letušek a stevardů, kteří bydlí v Dubaji, centru společnosti. Ještě méně uvěřitelné je, že se o tuto práci měsíčně uchází 18 tisíc slečen a mladých mužů z celého světa. Nikoho tedy nepřekvapí, že nároky kladené na uchazeče při přijímacím řízení jsou nejméně tak vysoké, jako výšky, ve kterých na obloze létají letadla Emirates.

1

Na první pohled to možná nevypadá tak neobvykle – uchazečka nebo uchazeč musí nejdřív absolvovat počáteční posouzení. Následuje test z angličtiny, psychický test a v neposlední řadě osobní interview. V tak obrovské konkurenci je ale téměř nemožné obstát. A když už se tak stane, je to spíš malý zázrak.

Své by o tom mohla vyprávět 23letá letuška z Prahy, která touto „překážkovou drahou“ úspěšně proběhla před několika měsíci. A jak se vlastně k povolání letušky tato slečna dostala? Velikou náhodou. Když se jí nepodařilo udělat státnice na vysoké škole, myslela si, že je vše ztracené. Pomohl ale Facebook, na kterém viděla fotku své kamarádky, která odlétala do Dubaje. A tak se bývalá studentka policejní akademie začala o povolání letušky více zajímat a vzápětí se rozhodla si splnit svůj dětský sen. „Protože jsem typ člověka, který musí mít všechno hned, rozhodla jsem se nečekat na termíny pohovorů v Česku, ale vyrazila jsem rovnou do Berlína. Naprosto nepopsatelný pocit jsem měla, když jsem prošla úvodním testem.“

Tím nejdůležitějším je všudypřítomný úsměv.

Po prvotním posouzení následuje něco jako test hereckých schopností. Také celkový vzhled hraje velmi důležitou roli. Kromě toho, že se musí jednat na první pohled o pohlednou slečnu nebo stevarda, naprosto nevyhovující jsou potetované nebo zjizvené ruce a nohy. Podmínkou je také, aby dosáhla do výšky na 212 centimetrů do zavazadlového prostoru nad hlavami klientů, a s tím souvisí její výška, jak už jsme o tom mluvili. Naprostou podmínkou je pak věková hranice 21 let.

Pokud uspějete i u velmi těžkého testu z angličtiny, hurá k finálnímu pohovoru! To už máte vysněnou práci téměř na dosah.

3

Tím vše ale nekončí, ba naopak. Teprve teď začíná pravá zkouška trpělivosti, protože uchazeč musí nejprve čekat na e-mail s potvrzením, že byl přijat. A na takový jeden mail může čekat klidně pár měsíců.  Poté následuje další čekání na takzvaný „goldencall“, neboli na oznámení data, kdy se budete moci ke společnosti připojit.

Nejlepší na tom všem je, že opravdu jsou mezi námi i ti, kterým se to povedlo. Pokud bys o takovou práci stál, možná právě ty budeš jednou sedět v letadle. A klidně to může být dřív, než se naděješ. Po příjezdu do Dubaje tě nejprve čeká training college, protože správná letuška a stevard musí být připravená na vše. Musí umět uklidnit jak agresivního pasažéra, tak plačící dítě. Tím nejdůležitějším, co taková letuška nebo stevard nosí, je všudypřítomný úsměv.

Doporučený příspěvek

Skotský deníček: Jak jsem si připadala jako princezna v roušce

Během léta, kdy se strašilo druhou vlnou, jsem se díky souhře všech možných životních událostí rozhodla, že odjedu na magistra do ... Pokračovat ve čtení

Přijat, ubytován, zaškolen. A co tě čeká potom? No přece to, co dělá tohle povolání tak nádherným. Takže už dost o tom, jak je těžké být letuškou nebo stevardem. Přichází na řadu druhá část – proč je to vlastně tak skvělé! J

5 DŮVODŮ PROČ BÝT LETUŠKOU

  1. Cestování

Létat si po celém světě s elegantním kufříkem a poznávat nové a nové destinace. To je na práci letušky asi to největší lákadlo. Jedna slovenská letuška říká, že život stevardů a letušek ubíhá nejmíň třikrát rychleji, než ten náš, obyčejných smrtelníků. Když ale pročítám blogy, články a příspěvky letušek, mám pocit, že jejich životy ubíhají nejmíň tak stokrát rychleji. Protože ruku na srdce, kdo z nás si může nechat jeden den olizovat ruku od žirafy na africkém safari a za pár dní zažívat ukrutnou zimu v Rusku?5

Ve všech zemí, do kterých letuška v rámci své práce zavítá, má alespoň čtyřiadvacetihodinovou pauzu. V některých destinacích to však bývá i několik dní, takže na prozkoumávání je víc času. Letušky si dokonce mohou i někdy vybírat, kam se chtějí podívat, aerolinky Emirates totiž létají po celém světě. Je to skoro jako roztočit globus, po slepu vybrat místo za pár dní ho doopravdy navštívit.

  1. Poznávání nových kultur

Nejen, že budeš poznávat kultury všech zemích, do kterých zavítáš, a ochutnávat místní dobroty, ale především poznáš i tu arabskou. Život v Dubaji je totiž v mnoha ohledech odlišný od toho českého. Přivítání v arabské kultuře je ale prý vždy vřelé, takže se určitě není čeho bát.

  1. Noví lidé

Dennodenně letuška poznává nové tváře. A to nejen pasažéry, ale i své spolupracovníky. Během letů se totiž zřídkakdy stane, že letí s někým známým. Tyto obří aerolinie totiž zaměstnávají velký počet lidí. (Pro holky: Pokud si budete chtít najít partnera, tak jako letušky k tomu budete mít velkou příležitost. Mnoho mužů totiž považuje práci letušky za velmi atraktivní.)

  1. Slušivá uniforma

S tím souvisí i skvěle padnoucí sexy uniforma letušky u Emirates. Skládá se z béžového kostýmku a červené čepičky. Kombinuje tak eleganci s blízkovýchodními prvky. Samozřejmostí je i červená rtěnka.

  1. Letiště

Kdo by neměl rád letiště? Místo, kde se potkávají různorodí lidé z celého světa. Spěchající rodinka s obřími kufry kolem skupiny mladých dobrodruhů povalujících se na polstrovaných sedačkách a čekajících na svůj transfer do exotiky. Mezi druhou a pátou hodinou ranní najdete na letišti spíše tichá místa, s několika nešťastníky, kteří si nestihli zamluvit hotel na přespání, ráno a večer zas přeplněná plná shonu a zmatených účastníků last minute zájezdů. Mohl by se na letišti někdo cítit sám?

V důvodech proč být letuškou bych mohla pokračovat ještě dál a dál. Ráda se ale vrátím k tomu hned prvnímu – cestování. Protože to mám s povoláním letušky nejvíc spojené. Pokud prý člověk překlepe zkušební dobu dlouhou šest měsíců, může si dokonce měnit lety s ostatními kolegy. Mezi nejžádanější destinace patří třeba Nice ve Francii, Mauricius, Phuket v Thajsku, brazilské Rio de Janeiro nebo Japonsko. Takže pokud miluješ cestování a jsi ochotný změnit svůj život od základů, je toto povolání to pravé ořechové pro tebe.

 

Podobné články

Cestování, Studium v zahraničí

Studium v Anglii za stávajících podmínek ...

V listopadu jsme vás informovali o možnosti rychlého předvánoční výletu, abyste v Anglii mohli studovat za stejných podmínek i po skončení přechodného období. Jak se ale ... Více

Cestování, Studium v zahraničí

Doba covidová na Maltě

Přesně v den, kdy se zavřely okresy – 1. března, jsem utekla za hranice. Neutekla jsem doslova, ale vyrazila jsem z Brna... Více

Cestování, Studium v zahraničí

Příběhy studentů: Na Erasmus i v době ...

Přes to, že se i cestování po vlastní zemi zdá momentálně jako sci-fi, vycestování do zahraničí je pořád možné. Důkazem... Více

Cestování, Volný čas

Z asistenta produkce v Mexiku k žití v ...

Michal Šodek byl jeden z posledních, kdo se skrz Work and Holiday víza stihl podívat v čase předpandemickém do Austrálie. Od studií... Více

To nejnovější z czech-us blogu

Hledá se TIKTOK CREATOR

Baví tě sociální sítě? Sleduješ aktuální trendy a víš, jak vybudovat profil, který bude ... Více

Honza upřímně o práci v Irsku

V srpnu 2022 jsem odletěl za dobrodružstvím do Irska. Opustil jsem svoji komfortní zónu ... Více

Bára o životě v Sydney: Lidé se na sebe usmívají mnohem ...

Ahoj! Jmenuju se Bára a bydlím v Sydney. Dneska ti povyprávím o tom, jak jsem si dokázala ... Více

Brigáda na léto: Pravá ruka Activity Leaderů na Letní ...

Chceš zažít dva týdny v Praze, jezdit na výlety, chodit na párty, přitom poznat kámoše z ... Více

Partneři