Jak začalo tvé cestování?

Viděl jsem, že naše média často ukazují nepravdivé informace o jiných kulturách, a věděl jsem, že je třeba to změnit. Tak jsem odjel sám s batohem do Asie a cestoval. Založil jsem si stránku Deník dobrodruha, kam přidávám fotky a zážitky z cest. Lidé se začali o mou stránku zajímat, potom i různá média, až tak, že to skončilo i článkem ve Forbesu.

Ty jsi minulé léto projel všechny země Evropy se svým projektem Kangelo v karavanu. Můžeš o tomhle prozradit víc?

Prodělal jsem embolii plic, operaci kolene a měl jsem 10% šanci na přežití. Protože jsme měl zakázáno létat, rozhodl jsem se pro projekt Evropu karavanem. Dal jsem dohromady tříčlenný tým (Roman Ondrčka, Lukáš Prade), a projeli jsme společně 51 států Evropy. Celý projekt trval sedm měsíců, tři měsíce jsme projížděli karavanem a poznávali krásy Evropy a zbytek jsme dolétávali letadlem – Island, Kypr, Irsko, Kazachstán, Maltu… Cílem našeho projektu bylo poukázat na konektivitu, na to abychom jako státy držely při sobě a že hranice jsou jen „čáry na mapě“. Že všude po světě jsou lidé stejně pohostinní a dobří jako u nás. Před odjezdem bylo nejnáročnější sehnat sponzory – jsem moc rád, že mě spousta firem podpořila. Na samotném tripu pak bylo nejtěžší omezovat se v zážitcích.

To, co se podává v médiích, je často úplně jinak.

Co člověk musí udělat, aby mu firmy sponzorovaly cestování?

Je třeba mít vybudovanou komunitu – já jsem měl stránku Deník dobrodruha, kterou sleduje zhruba 30 tisíc lidí. Taky je důležité mít dosah na sociálních sítích. Sponzoři po mně vyžadovali materiály, promo videa, promo fotky. Musíš mít dobrý nápad, který je na dobrou věc. Naše myšlenka byla poukázat na to, že bychom měli být více otevření vůči ostatním státům, nebojovat proti sobě, držet při sobě. Našim sponzorům se ta myšlenka líbila a líbí se jim pořád. Tímto všem sponzorů moc děkuji za jejich podporu.

Problémem mladých lidí v podnikání je odvaha a zastaralé školství.

Jak sis financoval své ostatní cesty?

Prodal jsem firmu v Čechách. Nicméně, málokdy při cestování nepracuju, vždy něco dělám, ať už kolem svých projektů nebo deleguji práci – práce mě hodně baví. Nedělám rozdíl mezi tím, jestli jsem v zahraničí nebo u nás. Pracoval jsem i pro Pražskou čokoládu, kde jsem řídil marketingové oddělení a působil v konzultantské pozici. Mimoto jsem ze zahraničí udržoval podnikatelský klub (United Business Club), který jsem v Čechách založil v roce 2013.

Potřebujeme společnost, která bude věci vnímat tak, jak doopravdy jsou.

Jaké jsou tvé současné a budoucí projekty a cíle?

Chtěli bychom vytvořit cestovatelskou agenturu. Agenturu, která se bude jmenovat Kangelo, zaměřenou na lokální a autentické zážitky. Je to něco úplně jinýho, když se koukneš na dvě památky, než když přičichneš k místnímu životu. Když jsem byl v Thajsku, mohl jsem vidět to, jak místní doopravdy žijí v džungli a tohle bych moc rád ukázal a dopřál ostatním cestovatelům. Mám také v plánu investiční společnost na podporu stand-upových (start-upových?) projektů v České Republice, kde spojím dohromady nejen své cestovatelské projekty, ale i projekty ostatních. Všechno, co dělám, je cestování a podnikaní dohromady.

Doporučený příspěvek

Na Erasmus do Norska se vydal na kole, teď pojede závod kolem světa

Nejspíše o něm skoro nikdo z vás neslyšel. Nemá slavný Instagram, ani svůj blog a na Facebooku pár fotek. Přesto je to jeden z nejzajíma... Pokračovat ve čtení

Taky bych se rád podíval do vesmíru a inspiroval co nejvíce lidí. Pomáhal jim plnit jejich sny a posouvat společnost dál. Zachránit planetu, dokud to jde. Mým osobním cílem ale je jednou vybudovat rodinu a postarat se o ni. Cestovat plánuju nadále i s ní, rodina není překážkou v cestování, naopak, cestování může být daleko zábavnější.

Chci ukázat lidem, aby se ničeho nebáli, neměli limity ani předsudky.

Nabádáš mladé lidi k podnikání. Co je největší problém mladých lidí, když chtějí podnikat?

Myslím, že je to málo odvahy zkoušet nové věci, malá kreativita a zastarale vedené školství. Naše i světové vzdělání je stavěné na zaměstnanecké pozice a nikde se neučí podnikání. Dříve lidé dělali to, v čem byli nejlepší, ale s příchodem kapitalismu se naše vzdělání překlopilo do zaměstnaneckých pozic. Lidi si musí uvědomit, že podnikáním nemají co ztratit, vyzkouší a zjistí, jestli jim to sedne nebo ne.

Jaké cestování preferuješ – sám nebo s někým?

Můj projekt vyrostl na tom, že jsem cestoval sám. Když cestuješ sám, poznáš toho daleko víc, než když cestuješ ve skupině. Cestoval jsem na Srí Lance, na Maltě, poznal jsem hromadu skvělých lidí, užil si to a bylo to super! Zažil jsem všechny možné druhy cestování. V páru ale zase člověk sdílí obrovské množství emocí. Ale když cestuješ sám, poznáváš víc místní, povídáš si s nimi, nahlédneš víc do jejich kultury.

Jaký je tvůj nejšílenější zážitek z cestování?

Můj nejšílenější zážitek byl, když jsme jeli karavanem v Moldávii. Policie nás zastavila, protože jsem jel 80km/h vesnicí a chtěli nám dát pokutu v hodnotě asi pěti tisíc korun. Byli tam dva policajti, vypsali nám pokutu do svého ruského bloku, pak vytáhli zapalovač a spálili to. Následně otevřeli zadní dveře od auta a my si mysleli, že nás odvezou na stanici. Oni ale měli vzadu asi osm melounů a dali mně a kamarádovi meloun a nechali nás zdarma odjet. Vůbec jsem to nechápal (směje se).

Moje nejoblíbenější místo je daleko od lidí v přírodě – dokázal bych si představit žít na Srí Lance.

Tvé životní motto?

Mám tři. Život nemá žádný limity. Neexistují malí lidé, jen malé cíle. Když jsi na správné lodi, ale jen sedíš, vždycky tě někdo předjede.

Něco na závěr?

Chtěl bych poděkovat svému týmu, protože bez něho by to nešlo. Vše je hodně o lidech, a všechny projekty by se bez mých parťáků neuskutečnily.

Podobné články

Cestování, Studium v zahraničí

V Kanadě ze mě udělali Wine and Beer Specialist...

Po maturitě šel na jazykovou školu a dva roky na to strávil vysokoškolským studiem v oboru vinařství. Třiadvacetiletého Michala z... Více

Cestování, Studium v zahraničí

Jirka Hrabánek: Výlety po Anglii mi platila ško...

Jirkova cesta za snem byla plná překážek. Třikrát neudělané testy z angličtiny a studium v zahraničí se pomalu začalo rozplývat. Poslední pokus... Více

Cestování

Prázdniny nejsou jen lahváč na pláži. Objevte...

Události posledních měsíců nám nejen obrátily život vzhůru nohama, nabouraly nám také plány na léto. Dobrou zprávou však zůstává, že... Více

Cestování, Volný čas

Working Holiday: V Kanadě mě na běžkách učil...

Netrpělivě jsme již potřetí očekávali odpověď na naši žádost o víza do Kanady, abychom se tam s přítelem vydali na... Více

To nejnovější z czech-us blogu

Kanada v době pandemie 2. díl – Jasper

Jmenuji se Jan Makovička a v Kanadě pobývám od srpna roku 2019. Před touto krizí jsem... Více

Kanada v době pandemie 1. díl – Banff

Z toho, jak se zachoval stát, zaměstnavatel a místní komunity tady v Bannfu, nám ještě teď... Více

Když máte v Austrálii práci snů a jednoho dne o ni...

Pro většinu z nás fakt velký problém, pro Michala nová výzva! Michal Šodek je mladý... Více

Kanada a Koronavirus, jak to je a asi bude …

Vzhledem k aktuální, trošku vypjaté situaci, jsme se rozhodli napsat krátké vyjádření za... Více

Partneři