Proč ses rozhodla pracovat zrovna v Londýně?

Vždycky jsem věděla, že tam jednou budu žít, ale nemohla jsem se rozhoupat. Pořád mi do cesty přicházely jiné možnosti, jak pracovní, tak cestovní. Až loni v květnu mi krachly plány na léto a já odepsala na pár inzerátů ohledně brigády v zahraničí. Vzali mě jako fotografku do relativně luxusního hotelu na Kanárech. Ale ve stejný den mi zavolalo cizí číslo – Přemysl z Czech-us agentury. Práce, kterou nabízel, už byla zabookovaná (a mně to bylo celkem jedno, protože jsem už pomalu balila na Kanáry), ale prý se mu moje CV líbilo, a tak mi zavolal a představil program v Londýně, kdybych náhodou měla zájem. Takže nějak takhle to vše začalo.

Máte day off? Super, zajděte si na koncert Katy Perry nebo na červený koberec premiéry Mamma Mia.

Nelituješ svého rozhodnutí, že ses rozhodla vycestovat přes agenturu?

Vždycky jsem si myslela, že jet někam blízko přes společnost je blbost, ale tajně jsem si říkala: „Hmm, že by znamení, že už bych se měla konečně rozhoupat?” S Přemyslem jsme se potkali během následujícího týdne a mně tak padl do oka jejich přístup, že jsem namístě podepsala smlouvu. Doteď nelituji, protože za a) jinak bych se asi nikdy nedokopala, za b) adaptaci v cizí zemi by bez nich absolutně nešlo provést tak rychle a to za to podle mě stálo na sto procent!

Jak zvládáš život v cizím jazyce? 

V pohodě…Už několik let jsem se mimo ČR pohybovala. Mám v zahraničí většinu svých kamarádů, takže jediný problém mi může dělat přízvuk. Nevěřím, že tahle slova říkám, ale i na britský se dá rychle zvyknout.

Jaké to je žít v Anglii v porovnání s Českem? 

Dá se tady dělat všechno. Máte day off? Super, zajděte si na koncert Katy Perry nebo na červený koberec premiéry Mamma Mia. Je sranda, když si to umíte užít. Spousta Čechů se seskupuje do československých komunit nebo tráví veškerý volný čas v práci, což je podle mě škoda. Já první den v Londýně vyrazila sama na premiéru Ocean’s 8, protože jsem fanynka Cate Blanchett, a během hodiny jsem měla novou britskou kámošku, se kterou se bavím doteď.

Jedna z mých sousedek je Victoria Beckham.

Jak jsi vnímala prvních pár dnů v cizí zemi?

Ze začátku je to vždycky mazec, ale je na každém, jak k tomu bude přistupovat. Já jsem to v Londýně měla určitě jednodušší, protože jsem už pár lidí znala, nebyla jsem tu poprvé a vše potřebné bylo díky Czech-us vyřešené. Aklimatizace byla rychlá, ale i tak toho bylo dost. Pokud si v hlavě nastavíte, že první týden bude náročný a vyčerpávající, ale pak se to začne zlepšovat, tak to tak i bude.

Doporučený příspěvek

Kryštof Paleta z Cestology: Snažím se, aby každý pochopil, že když chce, cestovat může

Když si pro sebe začal Kryštof Paleta točit videodeník ze svých cest, ještě pravděpodobně netušil, že o pár let později bude točení ... Pokračovat ve čtení

Kde v Londýně pracuješ?

Donedávna jsem pracovala pro agenturu, kterou mi doporučili v Czech-us. Fungovalo to tak, že jsem jim každý týden poslala, kdy jsem k dispozici, a oni mi podle toho sestavili směny na různých místech po Londýně – hotely, restaurace, arény. Tahle varianta mi přišla jako úplně nejlepší na přechodnou dobu, než jsem si našla opravdové ubytování, něco našetřila a více se usadila.

Dveře jsou mi tady otevřené do celého světa.

Takže pak sis našla něco stabilnějšího?

Momentálně se věnuji mému absolutně nejvíc vysněnému projektu. Pracuji jako fotografka na turné mé největší idolky Kylie Minogue. Byl to můj největší sen od doby, kdy mi bylo třináct a konečně se to fakt stalo. Pořád tomu nemůžu uvěřit. Ráda bych udělala super reklamu a řekla, že takovéhle věci se v Londýně prostě dějí, ale bohužel. Je za tím x let těžké dřiny a snahy, ale co teď vím na sto procent, že kdybych v Anglii nebyla, nikdy se to nestane.

Taky teď dělám asistentku/fotografku social media manažerce na turné Black Eyed Peas.

Jak to máš s ubytováním?

Měla jsem bydlení Easy London (ubytování, které zajišťuje česká agentura, pozn. red.). Bylo sice fajn, ale strašně daleko od centra a žila tam československá komunita lidí (já moc nejsem jejich zastánce), takže jsem to brala jen jako alternativu pro začátek.

Na konci léta jsem si začala hledat něco vážného, protože jsem věděla, že v Londýně budu chtít zůstat. Naštěstí jsem si našla pokoj v South Kensingtonu, jedné z nejdražších a nejkrásnějších částí města, a to za zázračnou cenu. Mimochodem, jedna z mých sousedek je Victoria Beckham.

Co ti nejvíce dala práce v zahraničí?

Uvědomila jsem si, že v Česku se řeší nesmysly. Jsme mnohem povrchnější než jiné národy. Kdybych se někdy náhodou chtěla vrátit pracovně, perfektní angličtina, kterou tady dopilovávám, by byla určitě výhodou. Ale myslím si, že to nehrozí. Zvláště, co se týká kreativního světa, ve kterém se pohybuji, dveře jsou mi tady otevřené do celého světa.

Podobné články

Cestování, Studium v zahraničí

Studium v Anglii za stávajících podmínek ...

V listopadu jsme vás informovali o možnosti rychlého předvánoční výletu, abyste v Anglii mohli studovat za stejných podmínek i po skončení přechodného období. Jak se ale ... Více

Cestování, Studium v zahraničí

Doba covidová na Maltě

Přesně v den, kdy se zavřely okresy – 1. března, jsem utekla za hranice. Neutekla jsem doslova, ale vyrazila jsem z Brna... Více

Cestování, Studium v zahraničí

Příběhy studentů: Na Erasmus i v době ...

Přes to, že se i cestování po vlastní zemi zdá momentálně jako sci-fi, vycestování do zahraničí je pořád možné. Důkazem... Více

Cestování, Volný čas

Z asistenta produkce v Mexiku k žití v ...

Michal Šodek byl jeden z posledních, kdo se skrz Work and Holiday víza stihl podívat v čase předpandemickém do Austrálie. Od studií... Více

To nejnovější z czech-us blogu

Netradiční studium a kvalitní praxe. To nabízí Whistler ...

Už se nechceš vracet do školy, která tě nebaví a ztrácet čas studiem oboru, který ti ... Více

Adri doporučuje: 5 nejlepších hiků v Banffu a okolí

V létě 2015 jsem poprvé přijela do Banffu. Nepolíbená horskou turistikou. Plánovala jsem ... Více

Petr o práci kuchaře v Dublinu

Už od mala jsem chtěl vycestovat někam do zahraničí, ať za kulturou, prací nebo jídlem. ... Více

Lucka o Austrálii: Neúspěch je pouze příležitost začít ...

Nebudu první ani poslední, pro koho byla Austrálie snem … Ten sen byl pochovat si koalu, což ... Více

Partneři