Třiadvacetiletý Honza Kaňka se rozhodl prožít letní prázdniny trochu netypicky, a tak odletěl na Long Island pracovat jako bazénový plavčík v rámci Work and Travel. Kromě nových přátelství získal i cenné zkušenosti a naučil se toho hodně, jak o sobě samém, tak o americké mentalitě. Po měsících práce si užil odměny v podobě cestování napříč těmi nejvyhlášenějšími místy ve Spojených státech amerických jako je Grand Canyon, Las Vegas nebo Miami Beach.

Proč sis vybral zrovna Long Island?

Long Island se mi líbil díky tomu, že kombinuje město i přírodu. Jako většina Evropanů jsem se vždy chtěl podívat do New Yorku. Long Island je jeho část a od místa kde jsme bydleli, nám trvalo méně než hodinu a půl se dostat vlakem přímo na Manhattan. To se mi za léto podařilo nespočetněkrát. Navíc je ale Long Island dostatečně velký na to, aby člověk měl co objevovat – krásná města, nádherné domy, přírodní parky, rezervace nebo úžasné jižní pláže Atlantického oceánu, kde se dá surfovat a v létě i koupat.

Long Island je skvělá kombinace přírody, měst i úžasných jižních pláží Atlantického oceánu.

Spoustu lidí se vyděsí, když zjistí že musí absolvovat záchranářský kurz. Je tento kurz opravdu tak náročný?

Já jako neplavec jsem měl docela strach. Čtrnáct dní před kurzem jsem si šel ale párkrát zaplavat. Kurz trvá celý víkend a ve finále to není vůbec nic hrozného a určitě to zvládne každý. Pokud ne na poprvé, tak není problém si to zopakovat.

Můžeš nám trochu přiblížit, jak vypadala tvoje denní rutina bazénové plavčíka?

Budík okolo 6-7 hodiny, snídaně a spolu s ostatními plavčíky jsem jel do práce, každý ke svému bazénu. Začínali jsme v devět hodin a v pět jsme skončili. Každý den jsem musel vyčistit bazén a jeho okolí. Záleželo ale také, jaké bylo počasí. Když prší, tak má plavčík volný den, protože jsou bazény zavřené. Můžeš se tak věnovat své práci, volat si s kamarády, číst knihy nebo pracovat na dálku.  Záleží, jak ten tvůj volný den, který je placený, využiješ. Spoustu Američanů si tě také během léta oblíbí a chodí si s tebou povídat.

Maindstone Landing Condon.

Chodí tam tedy stále ti stejní lidé?

U mého bazénu, který jsem měl na starost, bylo postaveno 80 apartmánů. Oni jim říkají apartmány, ale byly to klasické domy. Někteří tam jsou na trvalý pobyt a jiní, jako Češi jezdí na chalupu, sem jezdí, aby vypadli z města New Yorku. Není to tak, že lidé přijedou na hotel a za týden se vymění. Celé léto tam jsou jedni a ti samí lidé. Postupem léta o nich víš všechno, znáš jejich děti a vztahy se prohlubují natolik, že tě pozvou na večeři nebo na výlet. Mě vzali i na rodinný výlet do akvária. I takovým způsobem se tam dá nějak ušetřit a je to od nich velmi hezké.

Když si tě americká rodina oblíbí, zvou Tě na večeře nebo výlety.

Zodpovídáš za životy ostatních. Cítil si na sebe velký tlak?

Doporučený příspěvek

Nicole Žeravová: Fotografka hvězd, která si plní dětský sen

Lidé se často obávají udělat první krok a vykročit ze své komfortní zóny. Jaké to může být, když se konečně rozhodneme zažít něco... Pokračovat ve čtení

Jaká si nastavíš pravidla, tak tak to tam bude vypadat po celé léto. Když řekneš dětem, že nebudou běhat, nebo dostanou stop koupání, tak ony přestanou a tobě se snižuje riziko, že se někomu něco stane. Pokud řekneš, že se děti budou koupat v hloubce pouze s rodiči, mizí další riziko. Ze začátku jsem měl sám strach, ale po dvou týdnech, kdy jsem zjistil, jak se ti lidé chovají a poznal je, jací jsou, tak už ta míra strachu začala opadávat. Byl jsem v práci klidnější a ke konci léta už jsem věděl, že se nic nestane.

Long Island si každý vybaví se stejnojmenným drinkem. Pije se tam opravdu často nebo je to klišé?

Já na drinky úplně nejsem, ale v každém baru koktejl v nabídce byl. Moji spolubydlící si ho kupovali, nejsem si jistý jestli jsem ho tam ochutnal, ale určitě ho tam prodávají.

Hampton Dunes přímo jako z filmu.

Jaké máš dojmy z New Yorku, je opravdu jako filmech?

New York je nádherný a velký. Za to léto jsem tam byl zhruba osmnáckrát a měl možnost si projít ty nejznámější památky. Times Square, Empire State Building, Central Park, Chelsea Market… Je tam toho spousta. Na New York je potřeba spoustu dní, třeba Central park jsem viděl jen z jedné třetiny, nikdy jsem ho neprošel celý. Přes den je New York hodně bezpečný, na každém rohu stojí policajti. V noci okolo druhé hodiny ráno tam pak nikoho nepotkáš. Na Times Square jsme byli jen v pěti lidech. Takže přes den se tlačíš přes davy, v noci je tam volno a má to úplně jiné kouzlo. Je tam ticho, kromě taxíků nejezdí žádná auta a ty můžeš jen pozorovat ty blikající obrazovky. Nikdy jsem se tam nebál, a ještě se tam určitě chci znovu vrátit.

New York je  město, které žije jak ve dne, tak i v noci.

Součástí každého Work and Travel je cestování, máš nějaký super zážitek z cest?

Ano, cestoval jsem 22 dní. Podíval jsem se jak na západní, tak na východní pobřeží. Projeli jsme ve čtyřech spoustu národních parků ale i měst. Yellowstone, Yosemite Park, Grand Canyon, Los Angeles, San Francisco, Las Vegas a mnohem víc. Poté jsme s kamarádem odjeli na osm dní na východní pobřeží. Letěli jsme na Floridu do Miami a navštívili jsme NP Everglades, kde žije přes tři sta tisíc aligátorů. Tam jsem zažil největší strach v životě, když  plul aligátor asi jen metr od našeho vznášedla. Na Miami Beach jsme se zase šli s kamarádem namočit do moře. Voda byla neuvěřitelně teplá a připadal jsem si jako ve vaně. Jenomže nějaký žralok se rozhodl, že se taky připlave podívat. Vzápětí přijela pobřežní hlídka na čtyřkolce a vyhnala lidi z pláže. Když jsme potom vyšli z vody a zjistili jsme, že je tam žralok, byli jsme celkem v šoku. Byl od nás tak deset metrů. Všichni jsme se dívali, jak se tam ten žralok prohání. Tam jsem se opravdu bál, protože když jsme byli ve vodě, nebyl vůbec vidět. Žraloci mají rádi teplou vodu, a tehdy ta voda byla abnormálně teplejší než normálně bývá.

Honza na cestě za majákem.

V čem tě práce plavčíka obohatila?

Nikdy jsem nikam neletěl sám, natož takovou dálku a rovnou do Ameriky. Měl jsem trochu strach, ale na druhou stranu jsem měl radost, že jsem neměl nikoho za zadkem a veškerá zodpovědnost byla na mě. Vše jsem si musel vyřídit sám, žil jsem bez rodiny, jen obklopen kamarády a to člověku změní pohled na život. Než jsem se stal plavčíkem, žil jsem tady v Čechách hrozně nervózní život. Každá maličkost mě dokázala vytočit. Když jsem ale pozoroval, jak jsou tam v Americe lidé v klidu a z ničeho se nestresují, tak mě to úplně změnilo. Řekl jsem si, že bych neměl brát vše tak vážně.

Co doporučuješ lidem, kteří váhají s výjezdem?

Že zjistí, že svět není jen to, co se píše v Blesku. V Americe se stane tolik věcí, které se sem do Evropy nedostanou. Pokud do Ameriky člověk přijede, udělá si na všechno, včetně třeba Trumpa, vlastní názor. Hlavně je tenhle program o zkušenostech a poznání. A kdyby nastal nějaký problém, agentura mi naštěstí zajistila plnou podporu i na dálku. Bez Czech-usu bych to všechno řešil těžce, možná bych to ani nevyřešil.

Podobné články

Volný čas

Osmnáctiletý podnikatel Jakub Oubrecht: Je důle...

Původně chtěl být slavný youtuber, dnes je z něho úspěšný podnikatel. Osmnáctiletý Jakub Oubrecht spoluvlastní marketingovou firmu a za sebou má... Více

Cestování, Studium v zahraničí

V Kanadě ze mě udělali Wine and Beer Specialist...

Po maturitě šel na jazykovou školu a dva roky na to strávil vysokoškolským studiem v oboru vinařství. Třiadvacetiletého Michala z... Více

Volný čas

René Nekuda: K psaní nepotřebuješ skoro nic, a...

Na vysoké škole vystudoval tvůrčí psaní a už deset let ho učí. Jeho kurzy navštívilo již přes 4 000 lidí... Více

Volný čas

Banka kompletně online aneb Co všechno lze vyř...

Pár měsíců zpátky si podobnou situaci dokázal představit jenom málokdo – roušky kam až oko dohlédne, všichni jsme opatrní a chceme chránit nejen sebe, ale i své blízké. Ni... Více

To nejnovější z czech-us blogu

Kanada v době pandemie 1. díl – Banff

Z toho, jak se zachoval stát, zaměstnavatel a místní komunity tady v Bannfu, nám ještě teď... Více

Když máte v Austrálii práci snů a jednoho dne o ni...

Pro většinu z nás fakt velký problém, pro Michala nová výzva! Michal Šodek je mladý... Více

Kanada a Koronavirus, jak to je a asi bude …

Vzhledem k aktuální, trošku vypjaté situaci, jsme se rozhodli napsat krátké vyjádření za... Více

Koronavirus a studium v UK od září 2020

V souvislosti s nově nastalou situací ve světě jsme pro vás sepsali odpovědi na 5... Více

Partneři