Během léta, kdy se strašilo druhou vlnou, jsem se díky souhře všech možných životních událostí rozhodla, že odjedu na magistra do Skotska. I když to bylo na poslední chvíli a zařizování, od přihlášky po bydlení, mě stálo mnoho úsilí, ani koronavirus mě nepřesvědčil odložit odjezd třeba až na další semestr.

Ač je aktuálně situace s druhým semestrem nejistá, první semestr proběhl lépe, než jsem očekávala. Systém ve Skotsku je jiný (možná proběhla nějaká změna i díky pandemii), než na jaký jsme zvyklý tady v Čechách. Na univerzitě neprobíhaly žádné přednášky, ale materiály, jako nahrané lekce či vědecké články, jsme obdrželi online. Mělo to spoustu výhod – podívat jsem se na to mohla, kdy jsem měla chuť, a mohla jsem si to stopnout, abych si napsala poznámky či něco dohledala. Když jsem cítila, že přestávám dávat pozor, dala jsem si pauzu. Přišlo mi to mnohem efektivnější než sedět dvě hodiny na přednášce v lavici. Na univerzitu jsme pak věci chodili rozebírat, ale hlavně doptávat se na to, co nám nebylo jasné, popřípadě se zopakovalo, co jsme se naučili.

Skotsko výlet
Kousek od mé univerzity, pár minut autobusem, mě čekaly dechberoucí výhledy.

Jak jsem tedy zmínila, na univerzitu se chodilo. Za to jsem byla hodně vděčná, protože mnoho mých kamarádů bylo doma a z distanční výuky byli nešťastní. Když jsem prvně přišla k budově, kde jsem měla mít hodinu, stál před ní pán, který mi otevřel dveře a šel se mnou do budovy, pak mi otevřel další dveře, a takhle pokračoval až jsem se dostala do své učebny. Připadala jsem si jako princezna (v roušce). Důvodem toho ale bylo, abychom všichni nesahali na kliku. Poté si člověk musel vydesinfikovat ruce, vydesinfikovat místo, na kterém bude sedět a usadit se v dostatečné vzdálenosti od všech spolužáků. Z učebny se vycházelo po jednom a v rozestupech. Na každé hodině jsme se navíc zapsali pomocí QR kódu, aby se vědělo, kdo na té hodině byl.

Spolek milovníků řemeslných piv dokázal domluvit odběrné místo a samotná událost popíjení a oceňování se už mohla konat online v pohodlí domova.

Spolek milovníků řemeslných piv i Malt Whisky Society

K místním univerzitám taky neodmyslitelně patří studentské spolky a kluby, tzv. Society, které nabízejí nepřeberné množství aktivit – od surfování až po knižní klub. Při procházení seznamu, k čemu bych se teda mohla připojit, jsem našla svého vítěze: Malt Whisky Society.

Doporučený příspěvek

Tomáš ve městě příležitostí: Jet do Londýna je tak jednoduché jako jet do Plzně

Pražák Tom o sobě říká, že je mu podle občanky 22, mentálně však 15. Přesto byl schopný opustit milovaný kraj a vrhnout se do víru ... Pokračovat ve čtení

„Jsme odhodláni prohlubovat znalosti a ocenění našeho národního nápoje prostřednictvím akcí, prohlídek palíren, ochutnávek whisky a všeho dalšího, co nás napadne. V letech 2011–2012 jsme byli oceněni Nejlepší Society roku,” stálo na stránkách a mně bylo jasné, že už teď to tam miluji. I přestože tento spolek během koronaviru nemohl plně fungovat, mnoho dalších spolků se chytilo příležitosti a začalo dělat události online. Spolek žen ve vědě, ke kterému jsem se přidala, tak pořádal spoustu skvělých přednášek a možná i díky koronaviru se podařilo získat i vědkyni, která je členkou Edinburské královské společnosti. I na alkohol ale v tomto online světě došlo. Spolek milovníků řemeslných piv dokázal domluvit odběrné místo a samotná událost popíjení a oceňování se už mohla konat online v pohodlí domova.

Skotsko_2
Pokud jsem ale nechtěla, do školy jsem nemusela. Výuka byla zároveň i on-line.

Pohovory nanečisto i osmisměrky a sudoku

Jak jsem psala výše do školy se chodilo…ale nemuselo. Ta volba byla na nás. Pokud chtěl člověk studovat půlku hodin online, nebo čistě jenom online, mohl. Univerzita byla připravena na obě varianty. Takže, když mě po příjezdu čekala dvoutýdenní karanténa, nemusela jsem se stresovat, že o něco přijdu. Jelikož jsem se do Skotska stěhovala na poslední chvíli a nestihla si už zařídit kolej, bydlela jsem na bytě, tím jsem se ale bohužel připravila o servis, který si užívá moje kamarádka Terka v Londýně. Ta je momentálně v karanténě na koleji po návratu z Vánoc doma. Když jsme si volaly, nevěřila jsem svým uším. „Pěkně se tady o nás starají…Dostala jsem křížovky, sudoku, osmisměrky a k tomu mi přišel balíček chipsů, dortíky,…” A vlastně to ani tak překvapivé není, britské univerzity mají o své studenty starost.

Moje univerzita dokonce rozdávala studentům, kterým se nepodařilo na Vánoce dostat domů, vánoční dárky.

Moje univerzita dokonce rozdávala studentům, kterým se nepodařilo na Vánoce dostat domů, vánoční dárky. Příkladem také mohou být univerzitní psychoterapeuti, kteří jsou vám k dispozici, když vám není dobře (obzvlášť v této pro všechny nelehké době je tohle velké plus) anebo třeba možnost vyzkoušet si pohovor nanečisto v pracovním centru. Tam zašlete informace o pozici, na kterou chcete dělat pohovor a oni si pro vás připraví pohovor nanečisto, abyste věděli, na co se vás mohou poté reálně ptát, či jak to vůbec zvládnout. Užitečné, že?

Ne nadarmo se městu Aberdeen přezdívá „žulové město“.

V dalších dílech Skotského deníčku se podíváme na to, jak jsem nakonec ochutnala skotskou whisky, i když mě do klubu nevzali, jak probíhají zkoušky či, jak si můžete na univerzitě zarezervovat vlastní „kancl“ …

Podobné články

Studium v zahraničí

Studium na Smaragdovém ostrově

Studium ve Velké Británii bylo zásadně ovlivněno Brexitem. Dříve snadno dostupné a výhodné britské vládní půjčky už jsou minulostí a tamní studium se tak bohužel stalo ... Více

Cestování, Studium v zahraničí

Studium v Anglii za stávajících podmínek ...

V listopadu jsme vás informovali o možnosti rychlého předvánoční výletu, abyste v Anglii mohli studovat za stejných podmínek i po skončení přechodného období. Jak se ale ... Více

Cestování, Studium v zahraničí

Doba covidová na Maltě

Přesně v den, kdy se zavřely okresy – 1. března, jsem utekla za hranice. Neutekla jsem doslova, ale vyrazila jsem z Brna... Více

Cestování, Studium v zahraničí

Příběhy studentů: Na Erasmus i v době ...

Přes to, že se i cestování po vlastní zemi zdá momentálně jako sci-fi, vycestování do zahraničí je pořád možné. Důkazem... Více

To nejnovější z czech-us blogu

Hledá se TIKTOK CREATOR

Baví tě sociální sítě? Sleduješ aktuální trendy a víš, jak vybudovat profil, který bude ... Více

Honza upřímně o práci v Irsku

V srpnu 2022 jsem odletěl za dobrodružstvím do Irska. Opustil jsem svoji komfortní zónu ... Více

Bára o životě v Sydney: Lidé se na sebe usmívají mnohem ...

Ahoj! Jmenuju se Bára a bydlím v Sydney. Dneska ti povyprávím o tom, jak jsem si dokázala ... Více

Brigáda na léto: Pravá ruka Activity Leaderů na Letní ...

Chceš zažít dva týdny v Praze, jezdit na výlety, chodit na párty, přitom poznat kámoše z ... Více

Partneři