(Po-Pá: 9-15)

Filipovým koníčkem je celý život fotbal. A i když jeho kariéra jako hráče skončila, rozhodl se radost a zkušenosti z tohoto sportu předávat dál. V současné době je Filip Ouroda nadšeným trenérem pro Volf Soccer Academy a zároveň je tvůrcem nového projektu Run for Uganda. Ten pomáhá talentovaným dětem v Africe hrát fotbal na lepší úrovni.

Vystřídal jsi několik fotbalových klubů, kde jsi působil jako hráč a účastnil se i vyšších soutěží. Jak se z mladého fotbalisty stane trenér?

Poté, co jsem svou kariéru hráče ukončil, mi začal fotbal dost chybět. Ale více než samotné hraní fotbalu jsem chtěl být trenérem a vychovávat mladé fotbalisty. Nechtěl jsem se stát klubovým trenérem, protože se domnívám, že se tam nepracuje s fotbalem tak, jak bych si představoval. Příkladem nám mohou být západní země, kde se pracuje nejen na kondici, ale hlavně na psychické stránce mladých hráčů a na individuálních dovednostech s míčem.

Myslíš si tedy, že práce na psychice hráčů je to, co nám v Čechách hlavně chybí?

Ano. Zdravá podpora na hřišti je to, co u nás v České republice nemáme, což mě trochu mrzí. Místo toho abychom u hráčů posilovali kladný vztah k jejich činnosti je tomu někdy bohužel naopak. Jsem toho názoru, že pokud u hráčů vytvoříte lásku k dané činnosti (konkrétně k fotbalu), můžete dosáhnout neskutečných výsledků a věcí. Protože není nic hezčího, než když děláte to, co máte rádi.

Trenér mladých fotbalistů
Být trenérem pro děti je náročné, ale skvělé, říká Filip.

Z tohoto důvodu jsi zamířil na akademii?

Přesně tak. Rozhodl jsem se kontaktovat zakladatele Volf Soccer Academy Libora Volfa a předsedu akademie v České republice Zdeňka Klesnila. S oběma chlapci jsme si neskutečně sedli jak po lidské, tak i fotbalové stránce. Po zjištění, že jsou moje krevní skupina a mají podobné názory, nebylo nad čím váhat.

Jak se tedy vaše akademie liší od klasických klubů?

Volf Soccer Academy prezentuji jako fotbalový kroužek, kam děti docházejí třeba ještě před nebo po svých klasických klubových trénincích. Nejvíce se zaměřujeme na to, aby hráči měli co nejvíce kontaktu s míčem. Učíme mladé hráče kličky i zasekávačky, které jsme pojmenovali podle slavných fotbalistů. Máme také vypracovanou jemnou techniku s míčem na místě, která je číselně označena od nejjednodušší po složitější. Při trénincích dále používáme tzv. brain kinetik, což je zapojení různých podnětů ve cvičeních, ať už jsou to barvy, čísla, nebo různé pohyby těla při koordinaci.

Proč jsou tyto cviky navíc ve fotbale důležité?

Všechny tyto prvky v trénincích dávají možnost našim hráčům se individuálně zlepšovat. Každé z dětí, které navštěvuje naši akademii, sní o tom, že bude jednou profesionálním fotbalistou. Všichni víme, že stát se profesionálním fotbalistou je velmi obtížné, proto se na tuto problematiku dívám realisticky. Co já však považuji za hlavní úspěch je to, když hráči z mých tréninků chodí s úsměvem a mají dobrý pocit z kvalitně odvedené práce.

Pokud u hráčů vytvoříte lásku k dané činnosti, konkrétně k fotbalu, můžete dosáhnout neskutečných výsledků a věcí.

Máš bohaté sportovní zkušenosti také z USA, kde jsi pracoval jako plavčík. Máš v plánu svoje trenérské působení rozšířit dál do zahraničí?

Nejdřív chci akademii tady na Holešovsku více rozjet a stabilizovat, aby v případě, že odjedu do světa, akademie jela dál a mohla v tomto krásném regionu fungovat. VSA akademie je kromě ČR a Kanady také v africké Ugandě. Ugandu bych chtěl určitě v budoucnu navštívit, abych viděl, jak se tam trénuje a žije, a mohl obohatit své trenérské zkušenosti a zároveň pomohl místním. A kdyby se zadařilo, tak bych rád získal Work and Holiday víza a odletěl na rok pracovat jako trenér pro naší kanadskou pobočku do Vancouveru. Možnost pracovat ve fotbale v Kanadě právě přes víza WaH mi přijde jako skvělá příležitost.

Je fotbal u nás v ČR a v Kanadě co se týče tréninků odlišný?

Tréninky v Kanadě probíhají v týdnu většinou od pěti do devíti hodin, dvakrát až čtyřikrát týdně. O víkendu je výhodou, že kluci hrají klubové zápasy v sobotu a holky naopak v neděli. Tím pro nás vzniká příležitost tréninky rozdělit. Kluci s námi chodí pravidelně trénovat v neděli a děvčata naopak v sobotu. V ČR tohle není možné, protože chlapci i dívky mívají zápasy o víkendech nepravidelně. To je důvod, proč u nás trénujeme v pozdějších odpoledních hodinách. Rozdíl je také v tom, že v Kanadě se trénuje i pozdě do večerních hodin, klidně i do devíti večer. To u nás nikdo nechce tolerovat.

V Africe je obrovský potenciál skvělých fotbalistů.

Proč je VSA také zrovna v Ugandě?

Zakladatel VSA, Libor Volf, měl sen, že s kopačkami procestuje svět. Uganda je chudá země a měl touhu pomáhat dětem a lidem. Navíc je v Africe obrovský potenciál skvělých fotbalistů, které bychom chtěli v budoucnu pomoci dostat do evropských soutěží či do zámoří. V Africe jsou podmínky jiné než v Kanadě, neexistuje tam příliš mnoho zápasů mezi týmy a fotbal je považován spíše za zábavu a koníček. Bohužel tento projekt stojí nemalé peníze a je celkově po všech stránkách velmi náročný. Z tohoto důvodu jsem vymyslel projekt Run for Uganda.

V čem tedy tento projekt spočívá?

Je to výzva pro rok 2021. Za každý kilometr, který člověk uběhne, ujde, uplave, ujede na kole nebo na kolečkových bruslích, pošle korunu na náš elektronický účet na portál GoFundMe a označí nás na svém Instagramu. Z vybraných peněz nakoupíme batohy, branky, švihadla a podobné sportovní věci. Pokud by se nám podařilo získat větší budget, tak bychom rádi dali část peněz na podporu gramotnosti. Ten, kdo naběhá nejvíce kilometrů za určitý měsíc, může od VSA získat nějaké zajímavé ceny – ať už sportovní vybavení nebo vzkazy od místních hráčů z Ugandy. Projekt tedy pomůže nejen hráčům v Ugandě, ale také nám naše tělo za pohyb na čerstvém vzduchu poděkuje.

Projekt Run For Uganda
Filip je také tvůrcem projektu Run For Uganda.

To je skvělý nápad! Kdo se může do projektu zapojit?

Když se k nám kdokoli připojí, budeme rádi. Zároveň chápeme, že ne každý chce sdílet každý kilometr, takže je to čistě na dobrovolné bázi. Pokud se rozhodnete připojit, více informací naleznete na Instagramu Run for Uganda, či https://volfsoccer.cz/projekty/.

Je možné se někde podívat, jak tréninky v Africe vypadají?

Určitě, doporučuji se podívat na tento krátký dokument https://www.youtube.com/watch?v=Mi1eVee3-T4, kde uvidíte, jak nadějní hráči v Ugandě žijí a jak moc tento projekt dává smysl. Samozřejmě budeme rádi za jakékoli sdílení a zapojení se do projektu.

A moje poslední otázka. Když bych měla chuť začít hrát fotbal, máte ve svých týmech také místo pro dívky?

Samozřejmě. Akademie je ale ohraničena věkem od 7 do 13 let, nehledě na pohlaví. Dívky se asi možná trochu stydí říct, že by se chtěly připojit, ale jsou určitě vítané. Například v kanadském Vancouveru jsou tréninky v akademii i čistě dívčí a jsou neuvěřitelně skvělé!

Kategorie: Magazín

Zaujal Vás program? Registrovat se do programu

Čtěte dále

Studium na Smaragdovém ostrově

Studium ve Velké Británii bylo zásadně ovlivněno Brexitem. Dříve snadno dostupné a výhodné britské vládní půjčky už jsou minulostí a tamní studium se tak bohužel stalo pro většinu studentů téměř nedosažitelné. Naštěstí ale existuje zajímavá alternativa, která nemá tak daleko od Spojeného království. Studium v Irsku. Více

Kam vyrazit, než nám znovu otevřou kulturáky

Jaro začíná pomalu vystrkovat růžky a konečně přichází naděje. Zima už snad definitivně skončila a je načase zase začít žít. A jak jinak začít žít než kulturou? Dneska vám přinášíme tipy na to, co podniknout, když už vás nebaví sedět doma. Více

Studium v Anglii za stávajících podmínek financování je pro letošní maturanty přeci jen dostupné

V listopadu jsme vás informovali o možnosti rychlého předvánoční výletu, abyste v Anglii mohli studovat za stejných podmínek i po skončení přechodného období. Jak se ale ukazuje, naděje svítá i pro letošní maturanty, kteří dobrodružnou výpravu před koncem roku nestihli. Tentokrát už ale opravdu úplně naposledy. Více

Na cestu kolem světa alespoň na filmovém plátně

Taky už se nemůžete dočkat, až si sbalíte krosnu, nasadíte pohorky a vyrazíte někam hodně daleko? Cestování teď musí chybět úplně každému, i těm, co byli v životě nejdál na Mácháči. Nám už se po něm stýská. A tak vás dneska vezmeme na cesty alespoň na filmovém plátně. Více

Chcete zasílat články
z našeho Blogu?

Kliknutím na tlačítko odeslat beru na
vědomí nezbytné zpracování osobních údajů.

© 2003-2024, Czech-us, v.o.s., Czech-us Work and Travel, s. r. o., Czech-us Studium v zahraničí, s.r.o., Czech-us Práce v zahraničí, s.r.o., info@czech-us.cz