Proč sis vybral zrovna Čínu? Není to zrovna oblíbená destinace vysokoškolských studentů.

Jelikož tam máme partnerskou školu, tak naši studenti jezdí tam, a naopak jejich studenti k nám. I když popravdě jsem u nás nikdy žádného Číňana neviděl. Ale mělo by to tak fungovat. Díky té spolupráci jsme si ani nemuseli platit školné a od školy jsme dostali i nějaké peníze. Zbytek jsme si museli zařídit sami.

O takovou příležitost je asi rvačka, co?

Musel jsem projít výběrovým řízením. A když se mi pak ozvali, že mě vybrali, tak to bylo všechno hrozně rychlé. Váhal jsem jenom chvilinku a hned po té příležitosti skočil. Bylo to trochu takové Last Minute.

„Byli jsme taková pseudorodinka, mezinárodní společnost.“

Nebál ses odcestovat skoro na půl roku na druhý konec světa, kde i nápisy na zastávkách jsou nerozluštitelné?

Před odletem jsem se ještě stěhoval, takže to bylo takové hektické a nebyl čas něco takového vůbec řešit. V šestnácti jsem byl rok v Americe. Takže jsem se toho neznáma tolik nebál. Čínsky jsem sice neuměl před odletem ani slovo, ale bral jsem to jako část dobrodružství.

_DSC1417

Kolik lidí se tedy nakonec vyjelo za pandami podívat?

Od nás ze školy jsme jeli dva. Na bytě nás ale bylo celkem šest. Ještě dvě Francouzsky, Dánka a Španěl. Každý jsme měli svůj vlastní pokoj a společnou kuchyň a obývák. Byli jsme taková pseudorodinka, mezinárodní společnost. Docela jsme se měli rádi a vycházeli jsme spolu.

Doporučený příspěvek

Letem světem s Lukášem aneb Jak procestovat svět za hubičku a přitom studovat

Během mých přednášek a diskusí se studenty slýchávám často větu, že cestování je moc drahé a nejde skloubit se studiem. A právě ... Pokračovat ve čtení

Jak je to tedy s bydlením v jednom z největších měst Číny?

Bydlení v Shanghaji je poměrně drahý. Ve Švédsku nebo v Anglii mám kamarády, ti sice platí ještě o trochu víc, ale ten standart je tam vysoký, což se o Číně říci nedá.

Jak na tebe působily ty monstrózní kolosy staveb?

Čína měla vždycky velkolepé stavby, jako Velkou čínskou zeď, ale co se týče toho moderního, to vyrašilo strašně narychlo a je to moderní historie. Ta masová betonová výstavba vznikla za posledních 30 let. Oni mají to štěstí, že to před nimi, ty stavby a techniku, už někdo zkusil a ví, co je dobré. S tím souvisí i jejich infrastruktura. Všechno extra super moderní. Když se vláda rozhodne postavit tady metro, tak se tady postaví a když ten pozemek nemají, tak si ho znárodní.

_DSC3417

A co doprava? Vyzkoušel si jejich slavné rychlovlaky?

Doprava je tady opravdu dostupná. Je tady všechno, autobusy, přívozy, trajekty, vnitrostátní lety. Není to tak kvalitní, jako jsme zvyklí v Evropě, ale předčilo to naše očekávání. Vesměs se ale člověk po Číně dostane levně, rychle a fakt dobře. Svezli jsme se i rychlovlakem, který jel 430 km/h, ten jezdí mezi letištěm a městem a ujede 30 km za 7 minut. Ty lístky jsou tam ale tak strašně levný, že to na sobě prostě nemůže vydělávat a pro tu zemi to musí být hrozně ekonomicky nevýhodné. Jezdili jsme i „spacími vlaky“, ty jsou pomalejší. Je zajímavé, jak se mění složení obyvatelstva podle těch vlaků, ono se to totiž stupňuje s cenou. V těch spacích vlacích lidé i kouří, občas si odplivnou na podlahu a jedí tam instantní polívky. My jsme sdíleli kupé s čínskou rodinkou a oni bylo ohleduplní, ale stejně jsme kroutili hlavou, co vyvádí ty děti za blbosti a kolik toho sežerou a ušpiní.byl to super zážitek. Ty postýlky tam jsou takový úzký, ale není to brutální nekomfort a normálně jsme se vyspali.

„Ve spacích vlacích lidé i kouří, občas si odplivnou na podlahu a jedí tam instantní polívky.“

Nebáli jste se tam usnout? Že vás někdo okrade, nebo tak?

Ne. Takhle se dá výborně cestovat. V Číně s kriminalitou vůbec není problém. Negativní zkušenosti tohohle typu jsme prostě neměli. Jediné, s čím jsme ty špatné zkušenosti měli, tak to je ta jejich kultura. Hrozně nám vadilo, jak jsou hluční a všude plivou. Ale není to nic, co by člověka ohrožovalo.

Podobné články

Studium v zahraničí

Studium na Smaragdovém ostrově

Studium ve Velké Británii bylo zásadně ovlivněno Brexitem. Dříve snadno dostupné a výhodné britské vládní půjčky už jsou minulostí a tamní studium se tak bohužel stalo ... Více

Cestování, Studium v zahraničí

Studium v Anglii za stávajících podmínek ...

V listopadu jsme vás informovali o možnosti rychlého předvánoční výletu, abyste v Anglii mohli studovat za stejných podmínek i po skončení přechodného období. Jak se ale ... Více

Cestování, Studium v zahraničí

Doba covidová na Maltě

Přesně v den, kdy se zavřely okresy – 1. března, jsem utekla za hranice. Neutekla jsem doslova, ale vyrazila jsem z Brna... Více

Cestování, Studium v zahraničí

Příběhy studentů: Na Erasmus i v době ...

Přes to, že se i cestování po vlastní zemi zdá momentálně jako sci-fi, vycestování do zahraničí je pořád možné. Důkazem... Více

To nejnovější z czech-us blogu

Netradiční studium a kvalitní praxe. To nabízí Whistler ...

Už se nechceš vracet do školy, která tě nebaví a ztrácet čas studiem oboru, který ti ... Více

Adri doporučuje: 5 nejlepších hiků v Banffu a okolí

V létě 2015 jsem poprvé přijela do Banffu. Nepolíbená horskou turistikou. Plánovala jsem ... Více

Petr o práci kuchaře v Dublinu

Už od mala jsem chtěl vycestovat někam do zahraničí, ať za kulturou, prací nebo jídlem. ... Více

Lucka o Austrálii: Neúspěch je pouze příležitost začít ...

Nebudu první ani poslední, pro koho byla Austrálie snem … Ten sen byl pochovat si koalu, což ... Více

Partneři