Magdaléna vycestovala před pár lety za dobrodružstvím do Kanady. Ta se jí zalíbila natolik, že se tam nakonec rozhodla zůstat a studovat na tamní vysoké škole. Dnes pomáhá českým studentům s výběrem těch nejlepších univerzit či pracovních příležitostí právě na severu za oceánem. V zemi hor, jezer a divoké zvěře.

Nejdřív nám prosím řekni, jak ses dostala ke studiu v Kanadě ty?

Po magistru jsem se rozhodla s kamarádkou vyjet do zahraničí za dobrodružstvím a zároveň uniknout stereotypu. Do Kanady jsem se zamilovala, a nakonec tam zůstala tři roky. Abych tam mohla zůstat, začala jsem studovat na zdejší škole obor Marketing and Public relations. Po třech letech jsem se vrátila zpět do ČR a nakonec mě moje cesta zavedla do Czech-us, kde dělám práci, která mi dává smysl.

Víza do Kanady jsou podle Magdy rychlá a bezproblémová.

Dnes tedy pomáháš studentům s výběrem univerzit a prací v Kanadě. Co ještě je náplní tvé práce?

Má práce je velmi různorodá – od přípravy různých eventů jako jsou Kanadská odpoledne po veletrh Go Global. Go Global je veletrh partnerských univerzit z různých zemí, kde mají studenti možnost seznámit se se zástupci univerzit či přímo s bývalými studenty. Tam dostanou nejaktuálnější a nejpřesnější feedback od svých vrstevníků. Veletrh je zároveň součástí kariérního poradenství. Mojí prací je tedy rozhýbat mladé lidi, aby se nebáli udělat první krok a pomoci jim při výjezdu do zahraničí.

Kanada je pecka, až trochu kýč.

Jak vypadá studium v Kanadě v porovnání s českými univerzitami?

Říkám si, že kdybych vynechala celé studium v ČR, tak udělám asi líp. Kanadský systém mi sedl na míru, protože studium je tam velmi interaktivní, kreativní a živé. Neexistuje tu špatný názor, člověk musí v hodinách nad vším přemýšlet a do toho spolupracuje s lidmi z celého světa. Zároveň se učíš i od svých spolužáků a oni se učí od tebe. Na školách nenajdeš monotónní přednášky, které známe z Česka, ale všechno je tam zábavnější.

Vždycky existuje varianta, jak se do Kanady dostat, jen člověk musí chtít.

Jak dokáže člověka obohatit diplom z kanadské univerzity u nás v Čechách?

Doporučený příspěvek

Do New Yorku za svým snem

Eliška Podzimková - mladá talentovaná animátorka, která (nejen) díky svému profilu na Instagramu, získala uznání za mořem v USA. Říká... Pokračovat ve čtení

Lidé nekoukají na to, jaký máš přesně diplom nebo titul. Je důležité, že člověk někde žil a studoval, protože to o něm něco vypovídá. Zahraniční zkušenost se hodně cení. Dokonce si myslím, že zahraniční dobrovolnictví, studium v zahraničí a podobné aktivity se stávají v určité společnosti už nutností.

Spoustu lidí odradí od studia cena, jak se tohle dá řešit?

Máš pravdu, že to je něco, co řeší všichni. Je jedno, zdali tam jedeš studovat bakaláře, magistra nebo jen diplom, všechno se počítá jako investice. Já jsem zvyklá mít odjakživa brigády, a proto jsem si řekla, že když utrácím za oblečení, vydělám si i na studium. Navíc v momentě, kdy člověk vydělává kanadské dolary, je to něco jiného. V Kanadě je výhoda, že po dobu studia je možné pracovat. Je tedy nutné mít jen něco našetřeno do začátku. Pro zájemce se pak snažíme najít co nejvhodnější školné. Občas dá se platit na dvakrát nebo víckrát během semestru. Vždycky existuje varianta, jak se do Kanady dostat, jen člověk musí chtít. Stipendia tam bohužel existují jen pro velmi úzkou skupinu studentů.

Magda se snaží lidi trochu rozhýbat, aby se vydali do světa – a zatím se jí to daří.

Někdo se také zalekne chladného počasí…

Kanada je známá tím, že tam mrzne. Přesto jsou místa, kde není pod nulou nikdy. Vancouver je sice město obklopené horami, ale skoro nikdy tam nemrzne. Je to tam stejné jako u nás, jen tam nejsou v létě tak velká horka, což je za mě ideální počasí.

Je krásně vidět, jak se stát stará o své občany, ačkoli jsou to i mezinárodní studenti.

Čím je podle tebe Kanada jedinečná?

Samozřejmě přírodou. Je to pecka, až trochu kýč. Jezero, hora, medvěd a najednou los (směje se). Ačkoli jsem procestovala už nějakou část světa, v Kanadě si člověk připadá malinký.

Ovlivnil koronavirus nějak výrazně výjezdy do Kanady?

Naštěstí Kanada zvládá situaci velmi dobře. Kanadská vláda i školy se snaží pomáhat všem, kteří přijedou. Dokonce i zaměstnavatelé se starají o zaměstnance, kteří mnohdy nemusí platit ubytování po nějakou dobu. Je krásně vidět, jak se stát stará o své občany, ačkoli jsou to i mezinárodní studenti. Samozřejmě se teď řeší hodně věcí v online prostoru. Naštěstí Kanada není nijak vážně ovlivněna a jsem za to ráda. 

Podobné články

Cestování, Volný čas

Život je příliš krátký na to, abych ho prose...

Šestičlenná rodina Rychtaříků se před časem rozhodla vzdát se městské rutiny a vydat se s obytným vozem a minimem věcí... Více

Cestování, Volný čas

Objev Česko: Dobrodružství čeká za rohem

Lidé jezdí za dobrodružstvím přes půlku světa, přitom jim nedochází, že ho mohou zažívat i kdekoli v Česku. Poznat netradiční místa,... Více

Volný čas

In Czechia we don’t say…výběr toho n...

Asi nebudu jediná jejíž facebooková zeď je teď zahlcena spoustou příspěvků s textem: “in czechia (nebo jakékoliv město, univerzita, klub... Více

Volný čas

Ananasy na trenkách. Chceme vzbudit zájem o vese...

Potkali se na vysoké škole, profesní život ale nesdílí. Proto se rozhodli založit firmu a efektivně tak trávit společný volný... Více

To nejnovější z czech-us blogu

Jak jsem se vydala studovat do Kanady v době pandemie

Všechno to začalo přesně před rokem, kdy jsem se vrátila z půlročního erasmu v Řecku.... Více

Jak jsme letěli do Kanady .. a skončili v karanténě

Jmenuji se Petra Vyhnálková, je mi 33 let, pocházím z Hradce Králové a mám ráda... Více

Jak se to stane, že kluk z Děčína žije svůj životní sen...

Nějak se musí začít. Já začal cestovat tak, že jsem se v prváku na vejšce přihlásil na... Více

Jak si nás Kanada získala

Po pár pracovních zkušenostech v zahraničí jsme se koncem roku 2018 rozhodovali kam dál.... Více

Partneři