Jazyk bývá pro mnohé tím největším strašákem, proč nevyjet z Česka. Strach, že se někde nedomluvíte je často větší než touha vyrazit poznávat za hranice. Přestože se skoro všude dorozumíte rukama nohama, máme pro vás pár rad, jak si angličtinu vylepšit!

1. Čtete věci, které vás baví

Jak všichni víme, získávat novou slovní zásobu je důležité. Číst ve volném čase texty z učebnice ale nejspíš nikoho ani nenapadne. Zkuste proto na Facebooku, kde možná trávíte mnohem více času, než je zdrávo, sledovat anglický obsah. Nejlépe takový, který vás zajímá a baví. Je jedno, jestli půjde o novinky ze světa her nebo profil vaší oblíbené kapely. Hlavně aby vás příspěvky bavily natolik, že si ani nevšimnete, že čtete v angličtině. Učíte se tím navíc nejen nová slova, ale i slovní spojení.

Ilustrační foto

2. Pravidelný opáčko

Dle průzkumů potřebujete nové slovíčko slyšet přibližně třicetkrát, než se pro vás stane přirozeně používaným. Takže pokud máte pocit, že na pamatování prostě nemáte buňky a nikdy vám nepůjde, nevzdávejte se. Klíčem k úspěchu je pravidelné opakování. Stačí i malé dávky! Zaveďte si denní rutinu, během které se naučíte například pět nových slov a deset si jich zopakujete. Dejte učení pět minut denně a uvidíte, jak rychle se budete posouvat!

Tip: Zkuste stránku Quizlet, na které si můžete ukládat slovíčka, procvičovat je pomocí flashcards, udělat si test nebo zahrát různé hry.

3. Angličtina i do uší

Stejně jako v případě čtení, pouštějte si obsah, který vás baví. Zkuste si Přátele, které už beztak znáte nazpaměť, zapnout v originále s anglickými titulky. Pokud se na to budete časem cítit, poslechněte si i nějaké podcasty nebo audioknihu.

Tipy: Super pomocníkem je také platforma Ted Talks, na které najdete zajímavá krátká videa ze všech různých odvětví.

Doporučený příspěvek

Jak investovat peníze s KB?

Odkládáte si část vydělaných peněz stranou, třeba na horší časy? Už slyším, jak říkáte: “Na to je ještě čas…” To není tak... Pokračovat ve čtení

4. Užitečné aplikace

V telefonu nemusíte mít ikonky jen od Instagramu a Photoshopu, stáhněte si i nějakou více užitečnou aplikaci. A opět stačí pár minut denně. Vyzkoušejte například Duolingo, které vás i upozorní v případě, že jste daný den ještě neprocvičovali. Pokud už jste si v angličtině jistí, můžete také v aplikaci vyzkoušet téměř jakýkoliv jazyk vás napadne.

Ilustrační foto

5. Běžte na jedno

Nevyhýbejte se kontaktu s cizinci. Zajděte o víkendu do studentského baru a uvidíte, že studenty z cizích zemí (I k nám se jezdí na Erasmus!) se to tam jen hemží. Překonejte strach a zkuste se bavit, získáte tím velmi cenné lekce angličtiny zdarma.

Tip: Na platformě Couchsurfing, kde je komunita 14 milionů cestovatelů, kteří sdílí své životy i domovy, můžete narazit i na desítky organizovaných akcí. A na nich, ať už chcete, nebo ne, anglicky pravděpodobně mluvit budete.

6. Ptejte se

Když už na vybranou akci přijdete, neseďte, ale ptejte se. A to i v případě, že jste úplní začátečníci. Zajímejte se odkud lidé jsou, jak se jmenují, kde pracují, co v Česku dělají. Časem získáte dobrou zásobu komunikačních obratů, které se vám budou v budoucnosti hodit.

Ilustrační foto

7. Jedno klišé na závěr

Jedna z nejdůležitějších rad (která se ale snadno řekne a těžko udělá) je, abyste se nebáli. Je to sice klišé, ale opravdu zabírá. Mluvte a mluvte, bez ohledu na gramatické chyby. Lidé vám vaše nedostatky odpustí a čím častěji se budete překonávat, tím lepší váš projev bude.

8. Hurá ven

A možná ta nejdůležitější rada na závěr –  vyjeďte za hranice. Nevadí, že na začátku bude mít vaše angličtina k té perfektní daleko. Jak jste si mohli přečíst i v našich rozhovorech se studenty v zahraničí, nemělo by to být pro vás překážkou. Jirka Hrabánek kupříkladu testy z angličtiny třikrát neudělal. Z ustrašeného kluka, který na začátku koktal před spolužáky, se stal cestovatel, který na konci studia v Anglii přednášel před plnou aulou. Dvaadvacetiletý Ondra z Mariánských Lázní odjížděl do Anglie s úrovní maturity. Když na něj promluvil první profesor, byl, jak sám říká, těžce v háji. Během dvou měsíců se ale vše srovnalo. A to je jen pár z mnoha příkladů lidí, kterým výjezd do zahraničí pomohl. Neboj se a vyjeď taky!

Podobné články

Cestování, Volný čas

Život je příliš krátký na to, abych ho prose...

Šestičlenná rodina Rychtaříků se před časem rozhodla vzdát se městské rutiny a vydat se s obytným vozem a minimem věcí... Více

Cestování, Volný čas

Objev Česko: Dobrodružství čeká za rohem

Lidé jezdí za dobrodružstvím přes půlku světa, přitom jim nedochází, že ho mohou zažívat i kdekoli v Česku. Poznat netradiční místa,... Více

Volný čas

In Czechia we don’t say…výběr toho n...

Asi nebudu jediná jejíž facebooková zeď je teď zahlcena spoustou příspěvků s textem: “in czechia (nebo jakékoliv město, univerzita, klub... Více

Volný čas

Ananasy na trenkách. Chceme vzbudit zájem o vese...

Potkali se na vysoké škole, profesní život ale nesdílí. Proto se rozhodli založit firmu a efektivně tak trávit společný volný... Více

To nejnovější z czech-us blogu

Jak jsem se vydala studovat do Kanady v době pandemie

Všechno to začalo přesně před rokem, kdy jsem se vrátila z půlročního erasmu v Řecku.... Více

Jak jsme letěli do Kanady .. a skončili v karanténě

Jmenuji se Petra Vyhnálková, je mi 33 let, pocházím z Hradce Králové a mám ráda... Více

Jak se to stane, že kluk z Děčína žije svůj životní sen...

Nějak se musí začít. Já začal cestovat tak, že jsem se v prváku na vejšce přihlásil na... Více

Jak si nás Kanada získala

Po pár pracovních zkušenostech v zahraničí jsme se koncem roku 2018 rozhodovali kam dál.... Více

Partneři