Jazyk bývá pro mnohé tím největším strašákem, proč nevyjet z Česka. Strach, že se někde nedomluvíte je často větší než touha vyrazit poznávat za hranice. Přestože se skoro všude dorozumíte rukama nohama, máme pro vás pár rad, jak si angličtinu vylepšit!

1. Čtete věci, které vás baví

Jak všichni víme, získávat novou slovní zásobu je důležité. Číst ve volném čase texty z učebnice ale nejspíš nikoho ani nenapadne. Zkuste proto na Facebooku, kde možná trávíte mnohem více času, než je zdrávo, sledovat anglický obsah. Nejlépe takový, který vás zajímá a baví. Je jedno, jestli půjde o novinky ze světa her nebo profil vaší oblíbené kapely. Hlavně aby vás příspěvky bavily natolik, že si ani nevšimnete, že čtete v angličtině. Učíte se tím navíc nejen nová slova, ale i slovní spojení.

Ilustrační foto

2. Pravidelný opáčko

Dle průzkumů potřebujete nové slovíčko slyšet přibližně třicetkrát, než se pro vás stane přirozeně používaným. Takže pokud máte pocit, že na pamatování prostě nemáte buňky a nikdy vám nepůjde, nevzdávejte se. Klíčem k úspěchu je pravidelné opakování. Stačí i malé dávky! Zaveďte si denní rutinu, během které se naučíte například pět nových slov a deset si jich zopakujete. Dejte učení pět minut denně a uvidíte, jak rychle se budete posouvat!

Tip: Zkuste stránku Quizlet, na které si můžete ukládat slovíčka, procvičovat je pomocí flashcards, udělat si test nebo zahrát různé hry.

3. Angličtina i do uší

Stejně jako v případě čtení, pouštějte si obsah, který vás baví. Zkuste si Přátele, které už beztak znáte nazpaměť, zapnout v originále s anglickými titulky. Pokud se na to budete časem cítit, poslechněte si i nějaké podcasty nebo audioknihu.

Tipy: Super pomocníkem je také platforma Ted Talks, na které najdete zajímavá krátká videa ze všech různých odvětví.

Doporučený příspěvek

GAP YEAR aneb Život je příliš krátký, abys seděl pořád v lavici!

Dokončil jsi střední školu? Plácáš se na vejšce? Vyhodili tě z práce? Máš doma s rodiči Itálii? Opustil tě partner? Nebo jen ... Pokračovat ve čtení

4. Užitečné aplikace

V telefonu nemusíte mít ikonky jen od Instagramu a Photoshopu, stáhněte si i nějakou více užitečnou aplikaci. A opět stačí pár minut denně. Vyzkoušejte například Duolingo, které vás i upozorní v případě, že jste daný den ještě neprocvičovali. Pokud už jste si v angličtině jistí, můžete také v aplikaci vyzkoušet téměř jakýkoliv jazyk vás napadne.

Ilustrační foto

5. Běžte na jedno

Nevyhýbejte se kontaktu s cizinci. Zajděte o víkendu do studentského baru a uvidíte, že studenty z cizích zemí (I k nám se jezdí na Erasmus!) se to tam jen hemží. Překonejte strach a zkuste se bavit, získáte tím velmi cenné lekce angličtiny zdarma.

Tip: Na platformě Couchsurfing, kde je komunita 14 milionů cestovatelů, kteří sdílí své životy i domovy, můžete narazit i na desítky organizovaných akcí. A na nich, ať už chcete, nebo ne, anglicky pravděpodobně mluvit budete.

6. Ptejte se

Když už na vybranou akci přijdete, neseďte, ale ptejte se. A to i v případě, že jste úplní začátečníci. Zajímejte se odkud lidé jsou, jak se jmenují, kde pracují, co v Česku dělají. Časem získáte dobrou zásobu komunikačních obratů, které se vám budou v budoucnosti hodit.

Ilustrační foto

7. Jedno klišé na závěr

Jedna z nejdůležitějších rad (která se ale snadno řekne a těžko udělá) je, abyste se nebáli. Je to sice klišé, ale opravdu zabírá. Mluvte a mluvte, bez ohledu na gramatické chyby. Lidé vám vaše nedostatky odpustí a čím častěji se budete překonávat, tím lepší váš projev bude.

8. Hurá ven

A možná ta nejdůležitější rada na závěr –  vyjeďte za hranice. Nevadí, že na začátku bude mít vaše angličtina k té perfektní daleko. Jak jste si mohli přečíst i v našich rozhovorech se studenty v zahraničí, nemělo by to být pro vás překážkou. Jirka Hrabánek kupříkladu testy z angličtiny třikrát neudělal. Z ustrašeného kluka, který na začátku koktal před spolužáky, se stal cestovatel, který na konci studia v Anglii přednášel před plnou aulou. Dvaadvacetiletý Ondra z Mariánských Lázní odjížděl do Anglie s úrovní maturity. Když na něj promluvil první profesor, byl, jak sám říká, těžce v háji. Během dvou měsíců se ale vše srovnalo. A to je jen pár z mnoha příkladů lidí, kterým výjezd do zahraničí pomohl. Neboj se a vyjeď taky!

Podobné články

Volný čas

Kam vyrazit, než nám znovu otevřou kulturáky

Jaro začíná pomalu vystrkovat růžky a konečně přichází naděje. Zima už snad definitivně skončila a je načase zase začít žít. A jak jinak začít žít než kulturou? ... Více

Volný čas

Na cestu kolem světa alespoň na filmovém ...

Taky už se nemůžete dočkat, až si sbalíte krosnu, nasadíte pohorky a vyrazíte někam hodně daleko? Cestování teď musí chybět úplně každému, i těm, co byli v životě ... Více

Volný čas

Jak na Instagram učím už i třicátníky, ...

Přes žurnalistiku, vlastní blog, sociální sítě, až po vlastní značku i školení. Mladá studentka Audiovizuální tvorby na Slezské univerzitě Dominika Ratajová ukazuje lidem, ... Více

Volný čas

Bankovní identita pro každého!

Poslední dobou se stále více činností přesouvá do online světa. Home office je běžnou součástí našeho života, online výuka převažuje, do obchodů se nemůže vůbec, nebo ... Více

To nejnovější z czech-us blogu

Filipova cesta kolem světa s jasným cílem: pomáhat druhým

Pokud nás sleduješ delší dobu, o Filipovi jsi už možná slyšel/a. Filip byl s námi jako ... Více

10 důvodů, proč pracovat jako plavčík v Americe

Jako plavčík můžeš v USA pracovat v rámci programu Work and Travel USA. Pro udělení tohoto ... Více

Americký sen, který se málem neuskutečnil

Byl podzim roku 2019 a já přemýšlela, kam se vydat. Měla jsem za sebou pracovní zkušenosti z ... Více

Virginie nabírá plavčíky. Výdělek až 300 tisíc za léto

Dostat se za prací do USA není vůbec snadné, to ale neplatí pro program Work and Travel. ... Více

Partneři